Malezyalı SKS Havayolları, büyümeyi desteklemek amacıyla Embraer'in E195-E2 modelini tercih ettiğini duyurdu. Bu anlaşma, Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda yapılan bir imza töreniyle duyuruldu. SKS Havayolları, Embraer'in E-Jet ailesinin Güneydoğu Asya bölgesindeki ilk E195-E2 operatörü olacak.

E195-E2, dünyanın en verimli ve sessiz tek koridorlu uçağı olarak bilinir ve SKS Havayolları'nın genişleme planlarının temelini oluşturacak. Uçaklar, 2024 yılından itibaren Kuala Lumpur'un Subang Havalimanı'nda hizmet verecek. E195-E2 jetleri, 2.600 nm menzile sahip olacak ve yaklaşık yedi saatlik bir uçuşa denk gelecek şekilde tasarlandı. Uçak, 136 koltuk kapasitesine sahip olacak.

SKS Havayolları'nın bu anlaşma ile birlikte Embraer'in E-Jet varlığını Asya Pasifik bölgesinde genişleteceği belirtiliyor. Ayrıca, uçakları Azorra'dan kiralanacak.

Embraer Ticari Havacılık Baş Ticari Sorumlusu Martyn Holmes, E195-E2'nin SKS Havayolları için bir dönüm noktası olacağını ve Malezya'daki işbirliklerini büyütmek için heyecanlı olduklarını ifade etti. SKS Havayolları Direktörü Dato' Rohman Ahmad ise Embraer ve Azorra gibi sektörün önde gelen oyuncularıyla yapılan bu anlaşmaların havacılığın geleceği için önemli olduğunu ve büyüme aşamalarında yeni bir döneme gireceklerini söyledi.

Embraer'in E-Jet ailesi, şehir havalimanları için ideal olan uçaklardan oluşuyor. E-Jet'ler, kısa pist performansı, konfor, düşük emisyon, gürültü ve yakıt tüketimi gibi avantajlar sunarak şehir havalimanlarında etkin bir şekilde kullanılıyor. Embraer'in birinci nesil E-Jetlerinin başarısı göz önüne alınarak E190-E2 ve E195-E2 modelleri tasarlandı ve önceki nesil uçakların olgunluğunu ve güvenilirliğini koruyarak modernize edildi.

Embraer, sürdürülebilir havacılığa katkıda bulunmak için ürünler, çözümler ve teknolojiler geliştirmeye odaklanmış durumda. Şirket, 2040 yılına kadar karbon nötr olmayı ve 2022'den itibaren karbon nötr büyüme elde etmeyi hedefliyor.