Sunexpress kabin ekibi tükenmiş

Son dönemlerde özellikle low cost yani düşük maliyetli havayolu şirketlerinde kabin ekiplerine büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Meslek tanımında çok farklı ibareler yer alan kabin ekipleri maalesef havayolu şirketleri tarafından garson hatta satış elemanı gibi kullanılıyor.

Aslında kabin ekiplerinin uçak içindeki güvenliği, nizamı sağlamak, acil durumlarda müdahale ve hayat kurtarmak gibi çok önemli görevleri var.

Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit ortaklığındaki Sunexpress Havayollarıyla gerçekleştirdiğim İzmir’den Dubai’ye seyahatim sırasında kabin ekiplerinin tükenmiş halini yakından gözlemleme fırsatım oldu. Uçuş sırasında koltuk değiştirmek isterseniz dahi neredeyse aldığınız nefese kadar ücretli olan uçak içi tüm hizmetlerin satışı için kan ter içinde çalışan yorgun bir ekip…

Ekibin yüzünden tükenmişlik ve yorgunluk akıyordu 

Düşünün satışlara başlayabilmek için uçak içindeki güvenlik kuralları bile kısaca anlatıldı. Yolcular, bu konuda yeterli bilgilendirmenin yapılmadığını ve güvenlik konusunda endişe duyduklarını belirten konuşmalar yaptı. Kaçıncı ayak uçuşu olduğu belli olmayan ama yüzlerinden tükenmişlik ve yorgunluk akan ekibin tüm vaktini sadece koltuk ve uçak içi satış alışverişleri aldı. Çay, kahve gibi en basit ücretsiz ikramları talep edenler ise maalesef bitti yanıtıyla karşılaştı. Ama rahat olun ücretli hiç bir şey bitmiyor!

Havayolu şirketleri ekipleri sosyal medya paylaşımlarında podyumdan fırlamış gibi gösteriyor

Havayolu şirketlerinin oje, ruj renginden saçın nasıl toplayacağına, dövme yaptırmamaya, üniforma üzerinde hiç bir değişiklik olmayacağına  kadar detaylı kuralları var. Hatta boy kilo endeksine göre yıllık kilo kontrolleri bile var. Kabin memuru fazla kilolu olamaz, fazlası varsa kilo vermesi için belli bir süre tanınır. Belirlenen sürede kilosunu veremezse uçuştan bile men edilebilir. Kabin memuru denince insanların gözünde jilet gibi giyinmiş, temiz, erkekse traşını olmuş kadınsa makyajını yapmış bir tablo beliriyor. Zaten havayolu şirketlerinin paylaşımlarına da bakarsanız herkes podyumdan fırlamış uçağa düşmüş gibi gözüküyor. Peki gerçekte nasıl? Yorgun, kan ter içinde kalmış, spor ayakkabıyla, güleryüzden uzak…

Sunexpress Havayolları müşteri memnuniyeti için önce çalışanlarını memnun etmeli

Her fırsatta hizmet kalitesine önem vurgusu yapan Sunexpress’in ivedilikle bu konuya çözüm bulması gerekiyor. Müşteri memnuniyetini sağlamak için önce çalışanlarını mutlu etmeliler. Ben birebir kendi uçuşumda yaşadıklarımı aktardım, duyum ya da fikir alışverişi değil.

Kabin ekiplerinin görev tanımlarını da aşağıya bırakıyorum belki havayolu şirketleri aslında ne iş yapmaları gerektiğini hatırlar da hizmetler de bu yöne evrilir.

Kabin ekibi ya da halk arasında hostes olarak bilinen kişilerin görev tanımı nedir? 

Kabin ekiplerinin öncelikli görevi yolcuların güvenli ve konforlu bir yolculuk geçirmesini sağlamaktır.
Uçuş kurallarına uygunsuz davranışları tespit ederek raporlama yapmaktır.
Hava türbülansı sırasında yolcuları güvenlik riskleri ve prosedürleri konusunda bilgilendirmektir.
Emniyet ve güvenlik düzenlemelerine uygunluğu sağlamak için kalkıştan önce kabinleri incelemektir.
Yolcu emniyeti ve güvenliğini sağlamak için kabinlerde devriye gezmek ve uçuş boyunca kontroller gerçekleştirmektir.
Acil durum tatbikatlarını Standart Çalışma Prosedürlerine (SOP’ler) göre gerçekleştirmektir.
İhtiyaç halinde temel ilk yardım tedavisini yapmaktır.
Yolcuların sorularına anında yanıt vermek ve yardım olmaktır.
Yiyecek içecek servisi ve ücretli satışları yapmaktır.