YUSUF ZENGİN

Ekonomik Güç Dergisi, SunExpress Havayolları’nın konkordato başvurusu yaptığını iddia etti. İddiayı yalanlayan SunExpress ise haberle ilgili dava açacaklarını duyurdu.

Ekonomik Güç Dergisi, Antalya merkezli havayolu şirketi SunExpress ile ilgili konkordato başvurusu yaptığı iddiasında bulundu. Derginin sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

Filosundaki uçak sayısına göre Türkiye’nin en büyük 3. havayolu şirketi olan, yılda ortalama 9 milyon yolcu taşıyan ve hisselerinin %50’si THY’ye %50’si Lufthansa’ya ait SunExpress Havayolları, güvenilir bir kaynaktan aldığımız duyuma göre 1 hafta önce konkordato başvurusu yaptı.

Ancak sosyal medyada çıkan haber üzerine harekete geçen SunExpres Yönetimi de, iddiayı aynı şekilde sosyal medyadan iddiayı yalanladı. SunExpress’in Twitter hesabından da şu açıklama yapıldı:

1 Şubat 2019 tarihinde SunExpress’in konkordato başvurusu yaptığına dair @ekonomikguc twitter hesabından yapılan haber asılsızdır. Konu ile ilgili
hukuki yollara başvurulacaktır. Gerçeği yansıtmayan bu habere itibar edilmemesi
önemle rica olunur.

KONKORDATO NEDİR?

Konkordato, ‘borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma’ olarak tanımlanıyor.