TALPA 15 Mayıs Hava Şehitlerimizi Andık

15 Mayıs’ta TALPA, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği, şehit aileleri ve havacılık camiası, İstanbul’daki Edirnekapı Hava Şehitliği’nde bir anma töreni düzenledi. Törende, havacılığa hizmet ederken hayatını kaybeden şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

TALPA Başkanı Kpt. Plt. R. Okan ÜREKSOY, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Değerli konuklar,

Bugün, anlamlı bir törenle aziz şehitlerimizi anmak için bir araya geldik. Sizlerin burada olmanız ve vefa duygusunu göstermeniz için size şükranlarımı sunuyorum.

Cumhuriyetimizin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren havacılığımız ivme kazandı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, diğer ülkelerden önce havacılığın önemini fark etmiş ve şu sözleriyle ifade etmiştir: ‘Geleceğin en etkili silahı da, aracı da hiç kuşkusuz tayyaredir. Bir gün insanlar tayyaresiz de gökyüzünde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, batıdan bu konuda fazla geri kalmamayı temin etmektir.’

Atatürk’ün bu vizyoner sözleri, Türk gençlerine bir hedef göstermiştir: İstikbal Göklerdedir. Bu hedef doğrultusunda Türk ulusu, efsanevi havacılarımız Fesa Evrensev, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ’ın yanı sıra birçok isimsiz kahraman yetiştirmiştir.

Bugün dünya havacılığındaki önemli konumumuz, gökyüzüne tutkulu olan büyük önderlerimizin kanları, terleri, gözyaşları ve deneyimleriyle sağlanmıştır.

1914 yılında hayatını kaybeden Yüzbaşı Fethi Bey, Yüzbaşı Sadık Bey ve Teğmen Nuri Bey, uçaklarının düşmesi sonucu havacılık tarihindeki ilk şehitlerimiz olarak anılmaktadır. Bugün havacılığımız, Fethi, Sadık ve Nuri Beyler başta olmak üzere zor şartlarda görev yaparken hayatını kaybeden havacılık şehitlerinin aziz hatıraları üzerine inşa edilmektedir. 1926 yılından bu yana her 5 Mayıs’ta, 97 yıldır her yıl anılan hava şehitlerimizi, bu kutsal görevi yerine getirmek ve minnet duygularımızı ifade etmek için buradayız. Şehitlerimiz, Türk pilotlarına ışık ve yol göstererek, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını feda eden asker ve sivil tüm şehitlerimiz, toprağa değil bu milletin kalplerine ve gönüllerine gömülmüşlerdir. Bu bilinçle, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği olarak aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Törenin ardından, TALPA Başkanı Kpt. Plt. R. Okan ÜREKSOY, şehitlikte bulunan Şeref Defteri’ne şu ifadeleri yazdı:

“Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşmak için yüz yıldır süren mücadelede, ülkemiz ve havacılığımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz; sizlerin gösterdiği cesur ve fedakar görevleri yerine getirerek, havacılığımızın bugünlere gelmesinin zorluklarını ve değerini biliyoruz. Biz öğrencileriniz olarak, bugün havacılığımızı dünyadaki eşsiz bir kriz ortamından özgür göklerde yeniden yerini alması için aynı fedakarlıkla görevlerimizin başındayız.

Bize bıraktığınız kutsal ve asil kanınızdan alan şanlı bayrağımızı, sizlerden aldığımız güç ve ilhamla dünyanın dört bir yanında dalgalanmaya devam edeceğiz. Aziz hatıralarınız önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.

Kpt. Plt. Okan ÜREKSOY
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı”

TALPA Başkanı ve pilotlar, törende şehit aileleriyle sohbet ederek acılarını paylaştılar. Tören, katılımcıların THY şehitliğine çelenk koyması, şehitlerin ve görevleri sırasında hayatını kaybeden THY personelinin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bırakmalarıyla sona erdi.

Ruhunuz şad olsun.