Tekirdağ uçağı, Polderbaan pistine inmek için doğru ve kusursuz biçimde inişe geçmiş`
Hollanda`dan gelen bu açıklama pilotaj hatasının olmadığını gösteriyor. Peki uçağı ne düşürdü.
TALPA`ya göre en kuvvetli ihtimallerden biri bir önceki uçağın yarattığı Vorteks yani bozuk hava akımı...
Kazanın üzerinden 5 gün geçti. Kaza nedeniyle ilgili bir çok fikir ortaya atıldı. Tek net açıklama Hollanda makamlarından geldi.
Buna göre; `Pilotlar alana doğru yaklaştı. Tekirdağ uçağı, Polderbaan pistine inmek için doğru ve kusursuz biçimde inişe geçti.`
Peki uçak niye düştü. Türkiye Hava Yolları Pilotları Derneği TALPA`nın özellikle üzerinde durduğu konulardan biri vorteks diğer adıyla vek türbülans... TALPA Genel Sekreteri Savaş Şen, `Vorteks uçağın kanadının üzerinden geçen hava akımları kanat uçlarında kopmayla birlikte arkaya gider ve arkaya doğru anlaşılabilir olsun diye bu tabiri kullanıyorum girdap şeklinde dairesel ve büyüyen bozulmuş hava akımı bırakır.` dedi.
Bu bozuk hava akımı da arkadan gelen uçağın adeta taş gibi yere düşmesine yolaçıyor.
`Vorteks`ten etkilenmemek için iki uçak arasındaki mesafenin en az 5 mil olması gerekiyor.` diyen Şen şunları söyledi:
`Hava trafik boyutuyla da incelenecek. Radar, ekrandaki izler, takip edilip incelenecektir mutlaka. Orada da net olarak takip edilecektir. 5 mil ise sorun yok. 5 milin içerisindeyse o zaman da `acaba` olacaktır.`
Tekirdağ uçağından önce alana inen uçağın Boeing 757 olması bu şüpheyi kuvvetlendiriyor. Çünkü 757`ler en etkili vorteks yaratan uçaklardan.
Yine sıkça sorulan bir soru: Paris`te yapılan incelemede ortaya çıkacak sonuçların gerçekliğinden şüphe edilebilir mi` Yani bu bilgiler Hollanda makamları lehine değiştirilebilir mi?
Şen, `Söz konusu olamaz çünkü sivil havacılık genel müdürlüğümüzün 3 tane personeli biri kaptan olmak üzere orada görevlidir. Olaya nezaret ediyorlar. Olayı diğer kişilerle birlikte inceliyorlar.` diye konuştu.
`Pilotların ilk etapta hayatta olduklarına dair iddialar`ı ise Şen, `Arkadaşlarımızdan canlı ilk etapta en azından canlı olduklarına dair belirtiler var. El salladığı gibi belirtiler var. Türkiye olarak hep eleştiriliriz bu konularda ama benim bildiğim birşey var ki Türkiye`de doğru ya da yanlış insan hayatı önemlidir ve doğru ya da yanlış usullerle herkes elinden gelen çabayı gösterir.` değerlendirmesinde bulundu.