Türkiye Hvayolu Pilotları Derneği’nin (TALPA), yeni açıkladığı uygulama ile tepkileri üzerine çekti. TALPA, pilotların otopark kartlarına ilişkin açıkladığı yeni uygulama pilotlardan tepki aldı.
TALPA’nın  yeni çıkarttığı uygulamaya göre iki aracı olan pilotların bir aracının yanı sıra TALPA üyesi olmayanların da otopark kartının iptal edileceğini duyurmuştu. Pilotlardan tepki alan bu uygulama karşısında TALPA yönetimi birçok e-posta aldı. Ancak TALPA üyesi olmayan bir pilotun attığı e-posta en çok dikkat çeken ve paylaşılan e-posta oldu.
İşte o pilotun büyük ilgi gören o maili:
Merhabalar,
1. Otopark kartıma tanımlı 2 aracım bulunmakta olup 1’e indirmek istiyorsanız illa ki plakam 34…..’dir.
Tek bir kart ile aynı anda sadece 1 aracı kullanabildiğimiz veri alındığında uygulamanızın mantığı bulunmamaktadır. Bizlerin hakları için mücadele etmek yerine haklarımızın kaybedilmesine vesile olmanız son derece üzücüdür.
2. İnternet sitenizde yayımlamış olduğunuz talimatınıza göre TALPA’ya üyelik zorunlu hale getirilmektedir. 21. yüzyılda bir derneğe üyeliğin zorunlu hale getirilmesinin ne bir mantığı ne de gerekçesi olamaz. Üye olmadığım, yönetimine ilişkin seçimlerine katılmadığım, bir kurum tarafından üyeliğe mecbur tutulmak saçmalıktır. Sadece vize aldığımız (otopark kartı) ve vatandaşı olmadığımız bir ülke tarafından vatandaşlığa mecbur kılınmak gibi izahı ve mantığı olmayan bir durum oluşturmaktasınız. Otopark kartını derneğiniz aracılığıyla kullanıyor olmamız ise yine bir başka mecburiyetten kaynaklanmaktadır. İlgili işletici firmalar (TAV, ISG) bunu havayolu operatörleri (THY, Pegasus vb.) aracılığı ile veya bireyler aracılığı ile yapıyor olsa idi bizler de buna mecbur olmazdık. 10 yıllık fiili uçucu olarak derneğinize hiç üye olmadım ve olmayı da düşünmüyorum. Derneğinizin tamamen işlevsiz olduğu kanaatindeyim. Bunca yıldır faaliyette olan derneğinizin uçuş ekiplerine ilişkin olarak İş Kanunu’nda iş tanımının bile yapılmasını sağlayamamış olması yeterince başarısızlık ve işlevsizlik göstergesi iken, bir de üstüne bu talimatı yayımlayarak imajınızı yerle yeksan etmeniz mesleğimiz adına üzücüdür.
Saygınlık talep edilen değil arz edilen bir olgudur. Yani insanları size saygı duymaya zorlayamazsınız, tersine icraatlerinizle saygıyı oluşturursunuz ve saygı o zaman size zaten arzedilir. Zorla saygı talep ediyorsunuz. Zorla üye yapmak istiyorsunuz. Oysa icraatlarınız ile bizi zaten üye yapabilirdiniz ve yapabilirsiniz. TALPA gerçekten birşeyler yapabiliyor olsa bizler koşa koşa gelirdik zaten ve de üye olurduk. O vakit değil 50 TL aidat, isterse 250 TL olsun kimse ses çıkarmazdı zaten ve hatta emek ve mesaimizi de katardık sisteminizin içine.
Kabin ve uçuş ekibi olarak toplamda ülke genelinde yaklaşık 15000 kişinin var olduğu ve bunların minimum 10.000’inin otopark kartına ilişkin mecburiyeti olduğu düşünülürse, 10.000 * 50 TL = 500.000 TL aylık üyelik geliri ile ne yapmayı düşündüğünüzü, proje ve taahütlerinizi açıklamadığınız sürece üye olmayı düşünmüyorum. Gerekir ise TAV işleticisine aylık abonmanlığı bile değerlendirmeyi bu mecburiyete boyun eğmekten evla görüyorum.
Yönetim Kurulunuzu ve aldığı bu kararı protesto ediyorum.
Umarım bu yanlış ve imaj zedeleyici kararınızdan vazgeçer ve üyeliğin talep edilen değil arzedilen bir olgu olduğunu anımsayarak, bizleri utandırır ve kendi ayaklarımız ile kapınıza gelmemizi sağlayabilirsiniz.