TASSA, Kabin Memurlarına Sertifika Kaybı Sigortası Sunuyor

Yusuf ZENGİN
Havayolları Kabin Memurları Derneği TASSA, Kabin Memurları Sertifika Kaybı Sigortası İle Dünyada Bir İlki Gerçekleştirdi

Havayolları Kabin Memurları Derneği (TASSA), dünya genelinde bir ilk olan bir adımı atarak Kabin Memurları Sertifika Kaybı Sigortası’nı hayata geçirdi. TASSA yönetim kurulu başkanı Çağlar Erakpınar, 7Days Sigorta firması ile yapılan anlaşma ile kabin memurları için yeni bir dönemin başladığını duyurdu. Erakpınar, derneğin her zaman mesleğin ve meslektaşların yanında olduğunu belirterek, pilotların lisans kaybını kapsayan birçok sigorta bulunmasına rağmen, kabin memurlarının sertifika kaybına yönelik bir koruma bulunmamasından yola çıkarak bu soruna çözüm ürettiklerini ifade etti.

Uzun süredir üzerinde çalışılan bu projenin sonucunda, Kabin Memurlarının sağlık sebeplerinden dolayı uçma hakkını kaybetmeleri durumunda artık koruma altında olabileceklerini belirten Erakpınar, dünyada bir ilki başarmanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını vurguladı. Anlaşmanın 7Days Sigorta ile imzalandığını ve çok kısa bir süre içinde hayata geçirileceğini söyleyen Erakpınar, bu sayede kabin memurlarının sertifikalarını kaybetmeleri durumunda mağduriyet yaşamayacaklarını ifade etti.

TASSA yönetim kurulu üyesi Ahmet Aydın, projenin dünyada eşi benzeri bulunmayan bir başarı olduğunu belirterek, Sertifika Kaybı Sigorta poliçelerinde 7Days Sigorta ile birlikte kabin memurlarına özel süprizlerin de yer aldığını açıkladı. Ayrıca, yabancı uyruklu kabin memurlarının da bu sigortadan faydalanabilmesi için TASSA’ya üye olmaları gerektiğini ve poliçeyi kesmeye yetkili tek firmanın 7Days Sigorta olduğunu belirten Aydın, derneğin bu sayede daha güçlü hale geleceğini ve kabin memurlarının sosyal ve ekonomik yaşamlarında daha özgüvenli olacaklarını ifade etti.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Mart ayında hayata geçirilecek projenin, TASSA’nın kabin memurlarına sunduğu destekler arasına eklenmesiyle ilgili olarak Çağlar Erakpınar, emeği geçen tüm TASSA ailesine teşekkür ederek, derneğin kabin memurlarının yanında olmaya devam edeceğini ve yeni rotanın, 2006 yılında iptal edilen uçuş yıpranma tazminatı maddesinin yeniden hayata geçirilmesi olacağını belirtti.