YUSUF ZENGİN

21 Yıldır İnternet sitemizde ve "NEWS OF SKY" Dergimizde yer alan haberleri okuyuculara ulaştırmak için her ay on binlerce para harcıyoruz! Dergimize reklam,Sitemizdeki reklam alanlarına "BANNER"verebilirsiniz.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Mustafa Sani Sener,Instagramda bir fotoğraf paylaştı,Dubai Havalimanın’da Jetex Terminali’nin CEO’su bana bir sürpriz yapmış, ikram ettikleri kahvenin üzerine süt ile resmimi print etmişler. Umarım BTA da aynısını yapar dedi.

Mustafa Sani Şener Biyografisi

TAV Havalimanları Holding'in ve TAV İnşaat'ın kurucu ortağı ve icra kurulu başkanıdır.

Sani Şener, devlet adamı ve politikacı Ahmet Şener ve eşi Feride Şener'in üçüncü çocuğu olarak Trabzon'da dünyaya gelmiştir.

Sadri Şener ve Sezer Şener Komsuoğlu'nun kardeşidir.

1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuş ve İngiltere'nin Sussex Üniversitesi'nde aynı alanda yüksek lisans yapmıştır.

Türkiye'nin altyapı projelerine olan katkılarından dolayı Karadeniz Teknik Üniversitesi tarafından doktora derecesine layık görülmüştür.

TAV’daki görev süresi boyunca Proje ve Risk Yönetimi konusunda başarıları nedeniyle de Amerikan Helenik Üniversitesi tarafından Onur Doktorası’na layık görülmüştür.

Massachusetts Institute of Technology - MIT‘de karmaşık sistemler yönetimi üzerine eğitim almıştır.

1979 yılında İngiltere'den Türkiye'ye dönen Sani Şener, o tarihten itibaren birçok altyapı inşaatı projesi yönetti.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yeni dış hatlar terminali ve yan inşaatlarının dizayn, inşaat, finansman ve operasyonu projesiyle görevlendirilen TAV ortaklığındaki liderliği ile kitlelerce tanındı.

Dünyanın ilk Yap-İşlet-Devret tipi havalimanı özelleştirmelerinden biri olan 500.000 m2'lik inşaatı planlanandan 8 ay önce tamamlamıştır.

İstanbul Atatürk Havalimanı projesinden itibaren TAV'ın icra kurulu başkanlığı görevini yürüten Sani Şener, şu anda 24 şirketin bağlı olduğu 40 bin çalışanı olan TAV Grubu'nu yönetmektedir.

Airports Council International (ACI) Europe’da Yönetim Kurulu Üyesidir. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanıdır.

Şener, Türkiye ve Fransa arasındaki ikili ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı “Legion d’honneur” Şövalye Nişanı’na layık görüldü. T

homson Extel tarafından yerli ve yabancı finans kuruluşları arasında yapılan oylamada “en iyi CEO” alanında Türkiye’de 2010, 2011, 2014, 2015 ve 2016 yıllarında birinci, Avrupa Ulaştırma sektöründe 2014 yılında üçüncü seçildi.