TAV Technologies, Zagreb Havalimanı'nda yolcu deneyimini geliştirmek için hizmet vermeye başladı. Şirketin sunduğu "Common Use Passenger Processing System (CUPPS)" ve "Travel Document Authorization System (TDAS)" çözümleri, havalimanı kaynaklarının verimli kullanımını en üst düzeye çıkarıyor ve seyahat belgeleri kontrollerini dijitalleştiriyor.

TAV Havalimanları'nın iştiraki olan TAV Technologies, IATA sertifikalı PAX Analyzer çözümünü kullanarak Common Use Passenger Processing System (CUPPS) ile Travel Document Authorization System (TDAS) çözümlerini sunuyor. Bu entegre çözümler, hızlı ve verimli güvenlik kontrol noktası doğrulaması sağlayarak havalimanında check-in ve uçağa biniş gibi çeşitli yolcu temas noktalarını optimize ediyor. Ayrıca, yapay zekâdan faydalanarak operasyon ekiplerine veri içgörüleri ve tahmin senaryoları oluşturuyor.

Zagreb Havalimanı CEO'su Hüseyin Bahadır Bedir, TAV Technologies ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin havalimanına teknolojik yenilik ve yolcu memnuniyetinde iyileşme açısından önemli katkılar sağladığını belirtti. Aynı zamanda, tüm havalimanı çalışanları için kolay öğrenilebilir ve modern bir kullanıcı deneyimi sunduğunu vurguladı.

TAV Technologies Genel Müdürü M. Kerem Öztürk ise yolcu çözümlerinin önemli faydalarını vurgulayarak, akıllı iş akışları, özelleştirilebilir gösterge panoları ve sorunsuz sistem entegrasyonunun yolcu çözümlerinin avantajları arasında yer aldığını söyledi. Operasyon planlama ekiplerine yaklaşan uçuşlar, havayolları ve destinasyon dağılımları hakkında istatistikler sunarak verimlilik kazandıran iş zekasıyla geliştirilmiş çözümlerinin Zagreb Havalimanı'nda kullanılmaya başlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hırvatistan'ın en büyük havalimanı olan Zagreb, 2022 yılında 3.1 milyon yolcuya hizmet vererek pandemi öncesi trafiğin %91'ini geri kazanmayı başardı. TAV Havalimanları'nın içinde yer aldığı konsorsiyum, Zagreb Havalimanı'nın 2042 yılına kadar işletme hakkına sahip bulunuyor.