İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Uçak Motoru Bakım Merkezi’nde (TEC) devam eden toplu iş sözleşmeleri görüşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine işçiler grev kararı aldı.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Uçak Motoru Bakım Merkezi’ne (TEC) uyuşmazlık nedeniyle grev kararı aldı. Bir süredir sendika ile THY Teknik ile Pratt&Whitney şirketinin ortak olduğu TEC arasına toplu iş sözleşmesi görüşmeleri gerçekleştiriliyordu. Bu görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlandı.
Bu gelişmeler üzerine Birleşik Metal İşçileri Sendikası grev kararı aldı. Bundan sonraki adımda 14 Ekim’de işverene grev uygulama kararı alınacak ve 24.10.2019 tarihi itibariyle grev uygulaması başlayacak.
2009’DA KURULDU
Türk Hava Yolları Teknik ile dünyanın önde gelen motor imalatçılarından United Technologies Corporation bünyesindeki Pratt & Whitney, tek koridorlu uçaklarda kullanılan CFM56 ve V2500 serisi için 2009 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bakım merkezi kurdu. Turkish Engine Center (TEC) adı verilen merkez, yılda 200 motora bakım yapıyor.