Eskişehir merkezli TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), geliştirdiği motorları Türkiye'nin önde gelen havacılık etkinliklerinden biri olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde (TEKNOFEST 2023) sergilemeye hazırlanıyor.

TEI'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 30 Ağustos ile 3 Eylül tarihleri arasında Ankara Etimesgut Havalimanı'nda düzenlenecek olan TEKNOFEST 2023 etkinliği kapsamında, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ, milli ve yerli platformları gökyüzüyle buluşturan motorlarını ziyaretçilerin ilgisine sunacak.

Açıklamada, Türkiye'nin en güçlü milli havacılık motor ailesi olan TEI-TF6000/TEI-TF10000'in üretiminden çıkan parçaların ilk kez bu etkinlikte sergileneceği belirtildi. Bu motor ailesi, üstün performans ve yerlilik özellikleriyle öne çıkıyor.

TEI'nin fuarda, milli havacılık motorlarının yanı sıra diğer faaliyet alanlarındaki yeteneklerini de sergileyeceği vurgulandı. Gaz türbinli ve pistonlu motorlar gibi farklı teknolojilere sahip motorlar da etkinlikte teknoloji meraklılarıyla buluşacak.

TEI ayrıca, Türkiye'de yerli imkanlarla üretilen ilk helikopter motoru T700-TEI-701D'yi de sergileyecek. Bununla birlikte, dünyanın en çok tercih edilen sivil havacılık motoru LEAP için üretilen parçalar da ziyaretçilerin incelemesine sunulacak.

TEKNOFEST 2023 etkinliği, havacılık, uzay ve teknoloji alanlarında çalışmalar yürüten yerli ve uluslararası katılımcıları bir araya getirerek, sektördeki son gelişmelerin paylaşılmasını ve genç yeteneklerin teşvik edilmesini amaçlıyor. Bu yıl TEKNOFEST'in, havacılık ve teknoloji alanındaki en son yeniliklere ev sahipliği yapması bekleniyor.