THK Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nde okuyan öğrenciler 1 yıldır mezun olamıyor. Bana gelen mesajlarda öğrenciler ve öğrenci yakınları mezun olabilmek için üniversitenin yardım adı altında kendilerinden 10 bin dolar civarında para istediğine dikkat çekiyor. Durumu iyi olan bazı veliler ödemişler ama veremeyecek durumda olan bir çok öğrenci ve ailesi mağduriyet yaşıyor.

Bu konuyla ilgili daha öncede mesajlar aldım. Ancak Türkiye’de pilot eğitimini en baştan ele almak gerekiyor. Bu bir meslek eğitimi. Yaklaşık 2 yıl süren bir meslek eğitimi için üniversitede bölüm açılmaması lazım. Ama maalesef bu hususta üniversitelerimiz, gençlerimizi ve halkımızı aldatıyor. ‘Pilotaj bölümü üniversitelere prestij kazandırıyor’ diye bölüm açılıyor.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) bu konuyla mutlaka ilgilenmeli. Pilot eğitim hususunda Türkiye’de üniversiteler yanlış yolda. Üstelik mantar gibi de pilotaj bölümleri çoğalıyor. Dünyada böyle bir saçmalık yok. Sivil havacılığın beşiği Amerika’da bile binlerce uçuş okulu var, ama bu işe Türkiye gibi dalan üniversiteler yok. Her şeyin para olmadığını YÖK’ün bu üniversitelere anlatması lazım.

Öte yandan Türkiye’de pilot yetiştirmek üzere bölüm açan üniversiteler Ayjet ve Erah gibi alanında kendini ispat etmiş uçuş okullarıyla işbirliği yapıyorlar. Anadolu ve THK ile yanılmıyorsam bir başka özel üniversitenin daha kendi pisti var. Diğerlerinin böyle bir altyapısı da yok. Ama pilot yetiştirmek için bölüm açmışlar.

Sözü fazla uzatmadan THK Üniversitesi Pilotaj Bölümü öğrencilerinin sıkıntılarıyla ilgili gelişmelere de değineyim. Mağdur aile ve öğrencilerden gelen bu hususu THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı’ya ilettim. Aşçı’dan aldığım cevabı aynen aktarıyorum:

“Maalesef ilk yıllarda pilotaj bölümünde sadece bölüm ücreti alınmış, yetmiş bin dolara yaklaşan pilotaj eğitim ücreti alınmamış. Bu şekilde iki yüzü aşkın öğrenci var. Bu gençlerin uçuşlarını tamamlamak için kaynak arayışımız devam ediyor.”
Güntay Şimşek