Türk Hava Kurumu Üniversitesi ilk olarak 9 Kasım 2016 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından İnsansız Hava Aracı Eğitim Kuruluşu olarak yetkilendirilmişti.Yaşam Boyu Gelişim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAGEM) bünyesinde geçen yıl Aralık ayında başlayan eğitimler büyük ilgi gördü ve çok sayıda grup İHA0 ve İHA1 eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.
Bir yıl sonra İHA eğitimi yetkisini arttıran THK Üniversitesi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı İHA-2 ve İHA-3 pilotluğu eğitimi sertifikasını kazanan ilk yükseköğretim kurumu oldu.
İHA Pilotluğu Nedir?  
İHA’lar hem askeri hem de sivil alanda veri ve görüntü toplama amaçlı kullanılan hava araçları. Güvenlik güçlerimizin etkin şekilde yürüttüğü terörle mücadelede anlık istihbarat sonuçlarının alınmasında İHA’lar çok kritik bir öneme sahip. İHA’ların sadece askeri değil sivil pek çok alanda da kullanımının artması, İHA pilotlarına olan ihtiyacı da arttırıyor.


THK Üniversitesi, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) daha güvenli ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla bu eğitimi veriyor. Katılımcılar, aldıkları teorik ve pratik eğitimle farklı tip ve boyutlardaki İHA’ları en etkili şekilde kullanabilen seçkin birer İHA pilotu oluyor.
İHA Pilotu Olmak İsteyenler Nasıl Bir Eğitim Sürecinden Geçiyor?
İnsansız Hava Aracı Sistemleri̇ Talimatı’na (SHT-İHA) uygun bir şekilde hazırlanan İHA Pilotluğu eğitimi; teorik, simülatör ve uçuş olmak üzere üç aşamadan oluşuyor.  Adaylar teori
eğitimini tamamladıktan ve sınavda başarılı olduktan sonra simülatör ve uçuş eğitimlerine devam edebiliyor.
1.Aşama Teorik Eğitim
Pilot adayları toplamda 36 saat teorik eğitim görüyor. Eğitim sonrası bilgi sınavını geçen adaylar teorik eğitim sertifikası almaya hak kazanıyor. Bundan sonra dilerlerse simülatör eğitimine başlıyorlar.
2.Aşama Simülatör Eğitimi
Eğitimlerde simülatör pazarının en detaylı ve güçlü simülatörü olarak tanımlanan RealFlightDrone Flight Simulator kullanılıyor. Pilot adayları, simülatörde bulunan farklı İHA’larla görev senaryolarını farklı meteorolojik şartların etkisinde bitirerek simülatör eğitimlerini tamamlıyor. Eğitmenler tarafından yapılan simülatör sınavında başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor ve dilerlerse uçuş eğitimine başlıyorlar.
3. Aşama Uçuş Eğitimi
Adaylara hem kapalı hem de açık alanda uçuş dersleri veriliyor. Bu eğitimlerden hemen sonra pilot adayları öğrendiklerini tatbik etmek amacı ile eğitmen denetiminde solo uçuşlarını gerçekleştiriyor. Açık alan eğitmen denetiminde solo uçuş süresi 8 saat ve bunun bir saati gece uçuşu şeklinde gerçekleşiyor. İHA’yaentegre edilebilen termal kamera ile pilot adaylarına gece uçuş yetisi de kazandırılıyor. Eğitim sonrası başarılı olanlar sertifika almaya hak kazanıyor.
Eğitimi Kimler Veriyor?
İHA pilotluğu eğitmenleri, uzun yıllardır pilot adaylarının eğitimi için Türk Hava Kurumu Uçuş Okulu’nda görev yapan teorik uçuş öğretmenleri ile THK Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerden oluşuyor. Simülatör ve uçuş eğitmenleri ise İHA üretimi yapan sanayi şirketlerinde uçuş test pilotu olarak görev yapmış eğitmenlerle, güvenlik güçlerimiz için terör bölgesinde İHA uçuş operasyonlarında görev yapan İHA pilotlarından oluşuyor.
İLK EĞİTİMİ TRT KAMERAMANLARI ALDI
Üniversitemizde verilen İnsansız Hava Aracı Pilotluğu Eğitim Programında ilk olarak TRT’nin profesyonel kameramanları eğitim aldı. TRT İç Yapımlar Koordinatörlüğü’nde görevli profesyonel kameramanlar, üniversitemiz ile TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında üniversitemizde eğitimlerini tamamladı. Sınavlarını başarıyla veren ekip sertifika almaya hak kazandı.
İsteyenler Kendi İHA’ları ile Eğitime Katılabilir Mi?
Üniversitemiz bünyesinde İHA pilotluğu eğitimine, pilot adaylarının kendi İHA’larıyla da katılabilme imkanı var. İHA’sı olmayan pilot adayları üniversitemize ait İHA’larla eğitim alacak.