Türk Hava Yolları (THY) Yönetimi tarafından savunmaları istenen HAVA-SEN üyesi 9 kabin memurunun (hostes) işten çıkarıldığı öğrenildi.

THY çalışanlarının sendikası olarak bilinen Hava-İş’in mevcut yönetimine muhalefet bayrağı açtıktan sonra seçimi kaybeden Kaptan Pilot İskender Çarkçı ve ekibi tarafından kurulan Hava-Sen’de büyük şok yaşanıyor. Sendika üyesi 9 hostesin, THY yönetimince iş akitlerinin feshedilmeye başlandığı haberi, Sendika üyeleri başta olmak üzere diğer THY çalışanları arasında da büyük bir endişeyle karşılandı. Airporthaber’de yer alan habere göre geçen Şubat ayında resmi olarak kurulan Hava-Sen Sendikası’na başta kokpit ekibi olmak üzere yaklaşık 4 bin üye Hava-İş’ten istifa ederek Hava-Sen’e geçmişti. Bu gelişmelerin ardından THY yönetimi, aldığı ani bir kararla yeni sendikanın aktif çalışanlar arasında yer alan kabin memurları M. Bige Kanmış, Gülnihal Tuncer, Filiz Kılıç, Güleay, Gülger, Ersin Paşa Kılıç, Aslı Sönmez, Özgür Özen, Mehdi Sevinç ve Ahmet Oruk ile kaptan pilotlar İkender Çarkçı, Süleyman Önder, Mustafa İşgören ile Alper Tuğlu adlı kişilerden verimsizlik gerekçe gösterilerek savunmaları istendi.

THY GİSAD YERLEŞKESİNE DAVET EDİLDİLER!

Geçen hafta istenen savunmaların ardından disiplin mekanizması işletilmesi beklenirken, bu sabah AirportHaber’e gelen bilgiyle 9 kabin memurunun uydurma gerekçe ile işten çıkarıldıkları öğrenildi. Bu karar hem Hava-İş Sendikası’nda hem de Hava-Sen’de büyük tepkiye neden oldu. İşten çıkarılan 9 personelin, iş akitlerinin feshedildiklerine dair tebligat almak üzere GİSAD’a davet edildikleri öğrenildi.

İŞ BARIŞI BOZULDU!

Karar sonrası her iki sendikanın da nasıl bir tavır alacağı merak edilirken, çok sayıda pilotun istifaya yönelik karar aşamasında olduğu iddia ediliyor. Yaklaşan yaz sezonu öncesinde THY yönetiminin aldığı bu karar nedeniyle iş barışının tamamen bozulacağı belirtiliyor.