Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, uzun süredir gündemde olan Avustralya uçuşlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bolat, hedefin bu yıl bitmeden direkt uçuşlara başlamak olduğunu söyledi.

Ahmet Bolat’ın açıklamasının ilgili kısmı şöyle:

Avustralya söz konusu olunca önümüzdeki soru şu: uçuşlarımızda önce Sidney’e mi yoksa Melburn’a mı başlasak?

Doğrudan uçuşlarımızın henüz olmadığı Avustralya’dan kod paylaşım anlaşmalarımızın olduğu havayolları ile 2019 yılında 120.837, 2022 yılında ise 118.847 yolcu taşıdık. Fakat Türk Hava Yolları logosunu artık Avustralya’da da göstermenin zamanı geldi diye düşünüyoruz. Yeni nesil geniş gövde uçaklarımızın teslimi üreticiler tarafından taahhüt edildiği gibi yapılırsa, 2023 yılı bitmeden İstanbul’dan Sidney’e ya da Melburn’a haftada 3 sefer ile başlamayı hedefliyoruz.

Hem Sidney hem de Melburn ülkemize ve şirketimize katkısı büyük iki güzel şehir. Buralara aktarmalı da olsa uçmak sunduğumuz hizmet kalitesini artırırken bizim “kâr”ımızdan biraz azaltacak. Buna rağmen bu senenin Aralık ayında kanatlarımız altındaki kıta sayısını 6’ya çıkarmak yönünde üst yönetimde belli bir irade oluştu.

Amacımız hem orada yaşayan Türk vatandaşlarımıza daha rahat ve güzel bir seyahat imkânı sunmak hem de Avustralya’dan daha fazla ziyaretçiyi ülkemize getirmek. Verilere göre 2022’de ülkemize gelen bir turist ortalama 800 ile 900 dolar arasında harcama yaptı. Kişi başına düşen millî geliri 65 bin dolar olan Avustralya’dan gelenlerin ise ülkemizde ortalama 3000 dolardan fazla harcama yaptığı tahmin ediliyor.

Asıl hedefimiz ise ultra uzun menzilli yeni nesil uçakların üretilmesiyle birlikte hem Sidney’e hem de Melburn’e doğrudan ve her gün uçmak. Eğer uçak üreticileri üretkenliklerini arttırmazlarsa bunun için daha bir 5 yılımız var. O zamana kadar sizce nereye daha çok önem verelim?
Sidney mi, Melburn mu?