TÜRK Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, şirketin uçak filosunu genişletmek amacıyla 240 kesin, 115 opsiyon olmak üzere toplam 355 uçak almayı planladıklarını ve ilk teslimatın 2026 yılında gerçekleşeceğini duyurdu.

Detroit seferinin açılışına katılan Bolat, düzenlenen törenin ardından yaptığı açıklamalarda, THY'nin dünya genelinde 7 büyük havayolu şirketi arasında yer almak için önemli adımlar attığını belirtti. Ajet ve SunExpress Havayolları ile birlikte toplam 950 uçaklık bir filoya ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bolat, ABD'deki 13. uçuş noktası olan Detroit seferinin yanı sıra Denver ve Orlando gibi yeni destinasyonlara yönelik planlarını da açıkladı. ABD'den gelen turist sayısını artırmak amacıyla Türkiye tanıtımlarına ağırlık verdiklerini belirten Bolat, 2026 yılı itibariyle kendi ürettikleri yerli koltukları kullanacaklarını ve bu konuda şu anda test aşamasında olduklarını söyledi.

THY'nin hedefinin, ABD gibi uzak ülkelerde etkin bir şekilde varlık göstermek olduğunu vurgulayan Bolat, Airbus ile yapılan görüşme sonucunda 355 uçaklık büyük bir sipariş verdiklerini ve bu uçakların teslimatının 2026 itibariyle başlayacağını ifade etti. Bolat, Türk Hava Yolları'nın, ABD'deki üç büyük havayolu şirketi arasına girmeyi hedeflediğini belirterek, "Lufthansa ve Air France gerimizde kaldı. Bir tek Türk Hava Yolları kaldı. Yedi dev firma arasına gireceğiz" dedi.