Kilis'te Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Türk Hava Yolları (THY) kabin ekipleri tarafından binlerce Antep fıstığı fidanı toprakla buluşturuldu. THY'nin kabin hizmetleri başkanlığı da etkinliğe destek verdi.

ÇEKUD Bölge Başkanı İsmet Gümüş, Kilis'in kurak bir iklimde bulunduğunu ve bu nedenle kuraklığa dayanıklı bitkilerin dikilmesi gerektiğini belirtti. Gümüş, doğal olarak yetişen fıstık ve zeytin ağaçlarının olduğu bölgede, Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle doğal türlerin ekildiğini ifade etti. Derneğe bağışlanan zeytin ve Antep fıstığı ağaçlarının da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldığını söyledi. Gümüş, dikilen fidanların kısa bir süre içinde ekonomiye katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

ÇEKUD Genel Müdürü Süleyman Coşar ise kabin memurları adına 14 bin Antep fıstığı fidanının dikildiğini vurguladı. Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara ise emeği geçen herkese teşekkür etti.

Dikim törenine Belediye Başkanı Servet Ramazan, ÇEKUD Genel Müdürü Süleyman Coşar, THY Operasyon Kabin Müdürü Turgut Kendirci, THY Kabin Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yeliz Duyuran, ÇEKUD Genel Müdürü Selim Kaya, Orman İşletme Müdürü ve ÇEKUD Bölge Temsilcisi İsmet Gümüş, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, Ziraat Odası Genel Sekreteri Ümit Deli, Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Canarslan, Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Çekiç ve üreticiler katıldı.

Bu etkinlikle birlikte, THY çalışanlarının ve çevre kuruluşlarının işbirliğiyle binlerce fidanın dikilerek doğal yaşamın ve ekonominin desteklenmesi hedeflenmiştir.