Gokyuzuhaberci.com / Özel Haber

Siz de Türk Hava Yolları’nda pilot olmak istiyorsanız bu uzun yol için neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için haberimizi okuyabilirsiniz.  gokyuzuhaberci.com

Türk Hava Yolları internet sitesindeki kariyer bölümünde ara ara yetiştirilmek üzere pilot adayları arıyoruz diye iş ilanları veriyor. Eğer pilotluk eğitimi almak istiyorsanız öncelikle bu ilanları takip edip ilan açıldığında hemen başvuru yapmanız gerekiyor. Tabi başvuruyu herkes yapamıyor pilot olmak için oldukça sıkı kurallar bulunuyor. Türk Hava Yolları bu ilanlarda detaylı şekilde şartlarını yazıyor. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda eğitim aldığınız süre boyunca THY personeli olarak çalışıyor oluyorsunuz, konaklama dahil THY çalışanlarının sahip olduğu tüm haklara sahip oluyorsunuz. gokyuzuhaberci.com
Öncelikle yetiştirilmek üzere aranan adayların geçeceği süreci yazalım. gokyuzuhaberci.com

II. Pilotluk eğitimi 18-24 ay sürüyor, bu süre içinde THY çalışanlarıyla aynı sosyal haklara sahip oluyorsunuz  gokyuzuhaberci.com'dan çaldım
• Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayları, tüm şartlarının uygun olması halinde, Türk Hava Yolları bünyesinde yer alan veya Türk Hava Yollarının iş ortağı konumunda olan yurt içi ve yurt dışındaki uçuş eğitim akademilerinde 18-24 ay boyunca teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir programa dâhil oluyor.
• Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayları, aldıkları eğitim süresince, aynı zamanda çalışanımız oluyor ve diğer çalışanlarımızın yararlandığı tüm hakların yanı sıra eğitim aldıkları lokasyona göre konaklama imkânına da sahip oluyor. Eğitimini başarıyla tamamlayan pilot adaylarımızı, II. Pilot Adayı olarak ekibimize dâhil ediyor ve görevdeki diğer çalışanlarımızla aynı sosyal imkânları sunuyoruz.

THY Pilot olmak için mülakatlar neler? gokyuzuhaberci.com

• Türk Hava Yolları İngilizce sınavı: Dil belgesi olmayan adaylarımızın sürece devam edebilmesi ve  İngilizce yeterliliğini ölçmek adına yapılan bir sınavıdır.
Boy-Kilo Ölçüm süreci: Adaylarımızın boy ve kilolarının ölçülerek daha önce katıldıkları süreçlerle ilgili bilgilerin öğrenildiği süreçtir.
DLR-1 Sınavı: 1 gün süren, 8 tane bilgi ve yetenek modülünden oluşan teknik bir sınavdır. DLR-1 için yeterli çalışma süresi 10 gündür. gokyuzuhaberci.com'dan çaldım
CRM Mülakatı: Psikolojik mülakat olarak da bilinen, adaylarımızın pilot yetkinliklerinin ölçüldüğü mülakattır.
Kurul Mülakatı: İnsan kaynakları departmanından  uzmanlarımız ve kaptan pilotlarımızın katılımıyla mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.
• Türk Uyruklu Kaptan Pilot, Tecrübeli II. Pilot ve SFI Süreçleri
• Evrak Kontrol: Adaylarımızın ilan kriterlerine uygunluğunu belirlemek için belgelerin kontrol edildiği süreçtir.

CRM Mülakatı: Psikoteknik değerlendirme sürecidir.

Havacılık İngilizcesi: SHGM’nin formatına benzer bir şekilde uygulanan ve adaylarımızın havacılık alanındaki İngilizce dil yeterliliği ölçen bir değerlendirmedir.
Simülatör Testi: Adaylarımızın mesleki ve teknik yeterliliğinin değerlendirildiği aşamadır.
Kurul Mülakatı: İnsan Kaynakları departmanından  uzmanlarımız ve kaptan pilotlarımızın katılımıyla mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.
• Türk Tecrübesiz II. Pilot Süreçleri
• Evrak Kontrol: Adaylarımızın ilan kriterlerine uygunluğunu belirlemek için belgelerin kontrol edildiği süreçtir.
DLR-1: 1 gün süren, 8 tane bilgi ve yetenek modülünden oluşan teknik bir sınavdır. DLR-1 için yeterli çalışma süresi 10 gündür.

CRM Mülakatı: Psikoteknik değerlendirme sürecidir.

Simülatör Testi: Adaylarımızın mesleki ve teknik yeterliliğinin değerlendirildiği aşamadır.
Kurul Mülakatı: İnsan Kaynakları departmanından  uzmanlarımız ve kaptan pilotlarımızın katılımıyla mesleki yetkinlik ve yeterliliklerin değerlendirildiği mülakattır.

Yetiştirilmek üzere 2. pilot olmak için şuan yayınlanmış bir ilan var

Şuanda 28 Aralık tarihine kadar yayında kalacak olan bir Yetiştirilmek üzere 2. Pilot aranıyor ilanı bulunuyor. Bu ilandaki şartlar şöyle,
Genel Özellikler gokyuzuhaberci.com'dan çaldım
• T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,
• En az önlisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,
• 01.01.1983 tarihinden sonra doğmuş olmak,
• Boy uzunluğunun 157 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmaması ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,
• Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,
• Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,
• Daha önce THY A.O. veya diğer kuruluşlardaki görevlerinden disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,
• Daha önce THY A.O. ve THY A.O.‘ nun iştirak şirketlerinden fesih yoluyla ayrılmış olmamak.
Yabancı Dil (İngilizce) Şartı
• Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek, gokyuzuhaberci.com
o TOEFL (IBT) : 60 (speaking : min.18)
o IELTS (Akademik veya Genel) : 6 (speaking : 6)
En az lisans düzeyinde mezun olarak ilana başvuran ve dil belgesini başvuru aşamasında temin edemeyen adaylara, THY A.O tarafından yapılacak dil sınavında başarılı olmaları koşuluyla, Kurul mülakatı süreci öncesine kadar dil belgesini tamamlamaları için süre tanınacaktır. Önlisans mezunu olarak sürece başvuruda bulunan adayların dil belgelerini başvuru esnasında beyan etmeleri gerekmektedir. Önlisans mezunu adaylara dil belgesini tamamlamaları için ek süre tanınmayacaktır.
Sağlık Şartı gokyuzuhaberci.com
Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Seçme süreçlerinde başarılı olan adayların, işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından kendi imkanları ile sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları ve alınan raporu THY A.O. Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimlerine onaylatmaları gerekmektedir. SHGM yetkili kurumdan alınmış olumlu rapor olsa bile, THY A.O kendi iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkikler isteyerek veya ek sağlık koşullarına bağlı olarak adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.)
Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol:
• Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.
• Hâlihazırda dil belgesi bulunan adaylar evrak kontrol ve boy-kilo ölçüm sürecine davet edilecektir. Dil belgesi bulunmayan adaylar THY A.O tarafından gerçekleştirilecek İngilizce sınavına davet edilecektir. Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir.
• En az lisans derecesinde mezun olabilecek adaylar mezuniyetlerine 3 ay kala üniversitelerinden alacakları resmi yazı ile ilana başvuruda bulunabilecektir. Adayların diplomalarını mülakat aşamasına kadar ibraz etmeleri gerekecektir. gokyuzuhaberci.com'dan çaldım
• Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi akabinde istihdam süreci tamamlanacaktır.
• Evrak kontrol & Boy-Kilo ölçüm süreci mülakat aşamasında gerçekleştirilecektir. İlan kriterilerinde belirtilen şartlara uygunluğun sağlanması adayların sorumluluğundadır
• İlan 28.12.2018 tarihi saat 15.00’e kadar yayında kalacaktır.
Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı Değerlendirme Süreçleri:
• İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen en az lisans düzeyinde mezun adaylar katılacaktır) gokyuzuhaberci.com'dan çaldım
• DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
• CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
• Kurul Mülakatı, Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo
• Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)
Güncel süreç akışı;
• İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen en az lisans düzeyinde mezun adaylar katılacaktır)
Aday, ilana başvuru gerçekleştirdiği tarihten itibaren yaklaşık 15 gün sonra sınava davet edilir.
• DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)
İngilizce sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 1 ay içerisinde DLR-1 testine planlanır.
• CRM Değerlendirmesi (Kişilik Özellikleri ve Yetkinliklerin Değerlendirilmesi)
DLR-1 sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 1 ay içerisinde CRM değerlendirmesine planlanır.
• Kurul Mülakatı , Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo
CRM değerlendirmesini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 1 ay içerisinde Kurul Mülakatı , Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo süreçlerine planlanır.
• Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)
Siz de bu ilana başvuru yapmak istiyorsanız hemen tıklayın