Boeing 737MAX uçaklarının uçuşlarının durdurulması ile birlikte THY filo planlamada önemli bir sıkıntı yaşamaya başlamıştı. 12 uçağın yere inmesiyle birlikte THY’nin yıl sonuna kadar teslim almasının planlandığı 12 uçak da Boeing tarafından verilememişti.

THY, acil uçak ihtiyacı için İrlanda merkezli Ryanair ile masaya oturdu. Kokpit.aero’nun ulaştığı bilgiye göre THY 13 adet Boeing 737-800 tipi uçağı dry lease yani ekipleri olmadan kiralamak istiyor.

UÇAKLAR HEM THY HEM DE ANADOLUJET’TE KULLANILACAK

Alınacak 13 adet uçaktan 6’sının 189 koltuklu olarak Anadolu Jet’te kullanımı planlanıyor. Kalan 7 uçak ise THY filosuna katılacak. Ryanair uçaklarının kabinleri tamamen ekonomi olduğu için bu uçaklar THY’nin Business servisi vermediği hatlarında kullanılacak.

RYANAIR SICAK BAKIYOR

Ekonomik açıdan sıkıntılı günler yaşayan ve çok sayıda pilot ile kabin memuru işten çıkartmayı planlayan Ryanair için bu anlaşma adeta ‘hayat öpücüğü’ olacak. Böylelikle şirket uçuş ekiplerini ücretsiz izne çıkartıp 13 uçağını THY’ye kiralayabilecek.

BAKIM ANLAŞMASI

Ryanair uzun yıllardır Türkiye pazarına mesafeli duruyor. Şirketin farklı ülkelerdeki kolları genellikle yaz döneminde Bodrum, Dalaman, Antalya gibi noktalara uçsa da aslında Ryanair ile Türk Hava Yolları'nın son yıllarda artan bakım konusundaki iş birliği dikkat çekici. Her yıl çok sayıda Ryanair bir 737-800 uçağı bakım için İstanbul'a geliyor.