Turkish Airlines Cargo'nun (THY Kargo) başkanı Turhan Özen, salgın döneminde şirketin mali olarak ayakta kalmasını sağlayarak ve dünyanın önde gelen kargo taşıyıcılarından biri haline gelmesinde büyük rol oynarak görevden alındı. Turkish Cargo AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Özen'in yerine, Turkcell yönetiminden ayrılan ve aynı zamanda eski kargo başkanı Ali Türk veya eski genel müdür yardımcılarından Akif Konar'ın atanması bekleniyor.

Turhan Özen'in görevden alınma haberi, ilk olarak Patronlar Dünyası tarafından duyuruldu. Alternatif isimler arasında Ali Türk ve Akif Konar öne çıkıyor. Ali Türk, 2011 ile 2016 yılları arasında THY Kargo Başkanlığı yapmış, daha sonra görevini Turhan Özen'e devretmişti. Akif Konar ise 2004 yılında THY'de çalışmaya başlayarak farklı görevlerde bulunmuş ve 2021'de Genel Müdür Yardımcısı olarak THY'den ayrılarak Turkcell'e geçmişti.

Turhan Özen'in yönetimindeki 7 yıl boyunca THY Kargo, istikrarlı bir büyüme kaydetmiş ve geçtiğimiz mayıs ayında yapılan değerlendirmede, kilometrelendirilmiş taşınan kargo tonajını bir önceki aya göre yüzde 17 artırarak dünyadaki en büyük üç hava kargo taşıyıcısından biri olmuştu. Özen'in yerine kimin atanacağı konusundaki belirsizlik devam ediyor.