Milli havayolu şirketi olan THY uluslar arası havacılık kurallarına göre 7 yaşında tek başına seyahat edecek yolcular için ücret karşılığında bir refakatçi hostes veriyor. Bu hostes küçük yolcunun uçakla seyahati boyunca, uçağa bindiği havalimanından varış noktasında ki havalimanına kadar yanında refakat ediyor ve her şeyinden o an için mesul oluyor. Küçük yolcuyu ebeveynine teslim ettikten sonra görevi bitiyor.
Orijinal adı International Air Transport Association olan ve Türkçe okunuşu “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği” (İATA) kuralları gereği bu şekilde kuralları olduklarını ifade eden THY yetkilileri, uçak biletlerini satarken yolcuyu uyarmayarak mağdur olmasına sebep oluyor.
Henüz 4,5 yaşında olan ve ebeveynlerinin Malatya’ya göndermek için THY’den satın aldıkları bilet ile sabah 06.50’de Atatürk Havalimanının yolunu tutan Kutsal Kaya isimli küçük yolcu ve ailesi bu mağdurlardan sadece birisi.. Kaya ailesini mağdur eden THY bu bileti yolcuya IATA kurallarından bahsetmeden satarken var olan bir yanlışı telafi etmek için ise yolcuyu suçlu gibi gösterip satın almış olduğu bileti cezalı olarak “geri iade edebilirsiniz” diyor.