Türk Hava Yolları’nın filosuna kattığı ve 8 Temmuz’da ilk uçuşunu gerçekleştiren yeni Boeing B787- 9 Dreamliner model uçakların ekonomi sınıf koltukları; ilk ve tek Türk uçak koltuküreticisi TSI Uçak Koltuk Üretim A.Ş. tarafından üretildi. TürkHava Yolları’nın toplamda 30 adet (5 ‘i opsiyonlu) Dreamliner siparişi bulunuyor, tüm bu uçaklarda TSI tarafından üretilenyerli ve milli Epianka model ekonomi sınıf koltuklarkullanılacak.

TSI tarafından üretilen, 11.6 inçlik büyük ekranlara sahipEpianka model ekonomi sınıf koltuklar, Boeing’in Türk HavaYolları için ürettiği yeni nesil uçak modellerinde zorlu test aşamalarından sıfır hata ile geçerek teslim edildi.

Epianka, ekonomi sınıfı koltuklara yeni bir anlayış getirereklider havayolları için en iyi çözümlerden biri haline geliyor. Koltuk aynı zamanda konfor ve pratikliğin anlamınıdeğiştirerek, uçuş eğlence sistemi için 11.6 inçlik modern ekranlar sunuyor. TSI Aviation Seats, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren ekonomi sınıfında kullanılan dünyadaki enbüyük ekrana (13,3”) sahip koltukların teslimatını da yapmayabaşlayacak.

Epianka, 2018'de A321neo ve B737 MAX tipi dar gövdeliuçaklar için gerekli sertifikaları alarak uçmaya başlamıştı. 2019’un 3. çeyreğinden itibaren Airbus A350 model genişgövde uçaklar için de teslimatlar başlayacak.

Kibar Holding ve Türk Hava Yolları’nın ortak iştiraki olan TSI Uçak Koltuk Üretim A.Ş. yerli tedarikçilerine verdiği destek iledışa bağımlılığı azaltmaktadır. Toplamda 140 kişiye ulaşanekibi ile İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı veUtah, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tesislerinde tasarım, mühendislik, üretim ve AR-GE faaliyetlerini sürdüren TSI Uçak Koltuk Üretim, Türk Hava Yolları’nın satın aldığıuçakların koltuklarını Boeing’e sektör ortalamasından 8 ay daha erken teslim ederek büyük başarıya imza attı.

Türk Hava Yolları’ndan yaklaşık 400 adet uçak için koltuksiparişi alan ayrıca Freebird Havayolları, AzerbaycanHavayolları, Nordavia Havayolları ve Nordwind Havayollarıile anlaşmaları bulunan TSI; halihazırda 121 adet uçağınsiparişini tamamlayarak koltuk teslimatlarını gerçekleştirdi.