YUSUF ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile işbirliğine gidiyor.

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ve Kırıkkale Üniversitesi ile bazı üniversite ve kurumlarla, ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ etkinlikleri kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Düzenlenen Törende konuşan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, 2019’un, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, imzalanan protokollerle etkinliklerin koordineli şekilde yürüyeceğini kaydetti. Fuat Sezgin’in 93 yıllık hayatında yakaladıklarının devamını sağlamak için mücadele ettiklerini ifade ederek, bilim tarihinde Müslüman bilim insanlarının kazanımlarının hatırlanmasının bunun bir parçası olduğunu söyledi.

 Bilal Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ve öğrencilerinin desteklenmesinin de devam ettiğini aktararak, doktora öğrencilerinin bu yıl eğitime başladığını kaydetti.

THY AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da imzalanan protokolün önemine işaret ederek, “Fuat Sezgin konusunda bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak THY açısından çok önemli. İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılar vermiş hocamızın tezleri, Batı’nın İslam ve bizim ilim tarihimiz hakkındaki tezlerini de sarsmıştır.” dedi.

Aycı, projelerle yeni gençlerin yetişmesinin önünün açılacağını dile getirerek, bu konuda katkı vermekten son derece mutlu olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Biruni Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Üsküdar Belediyesi, İBB Gençlik Meclisi ve TVNET temsilcilerinin de katılımıyla protokoller imzalandı.