Türk Hava Yolları Teknik A.Ş iş yerinde yetkili sendika olan Hak-İş konfederasyonuna bağlı Özçelik-İş sendikasına çalışanların tepkisi giderek artıyor. Üyeler tarafından "işveren yanlısı" olmakla suçlanan Özçelik-İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci'nin son olarak 1 milyon 800 bin TL değerindeki makam aracıyla gündeme gelmesi ve basına "Kampanyadan indirimli aldık" ifadeleri üzerine kendileriyle dalga geçildiğini düşünen bir grup teknisyen Telegram üzerinden örgütlemeye başladı.

Tepkilerini kurdukları grup üzerinden diğer çalışma arkadaşlarına da duyurmak isteyen teknisyenlerin 28 Ekim 2019 akşamı toplu şekilde istifa planladıkları belirtilirken, bu sayede sendikanın yetkisini düşürmek istedikleri iddia edildi.

Sendikaya karşı ayaklanma başlattığı tespit edilen teknisyenlerin "sendikal faaliyetler" nedeniyle işten çıkarılmakla tehdit edildiği de  iddialar arasında yer aldı.

Hiçbir taleplerinin karşılanmadığı gibi isteklerinin kulak arkası edildiğini düşünen personel, aralarındaki yazışmalarda şu ifadeleri kullandığı öğrenildi:

"SARI SENDİKA TEKNİK A.Ş. ÇALIŞANLARINA DAYATILMIŞTIR!"

"2015 THY yönetiminin dayatmasıyla çalışanlar zorla sendikaya üye yapılmış, devlet eliyle Teknik A.Ş’de yetki alınmıştır. Bu nedenle Çelik-İş bir işçi sendikası değil, işveren sendikasıdır. Sarı sendika Teknik A.Ş çalışanlarına dayatılmıştır, sendikayı bizler seçmedik."

"APRON KARTIM YOK" BAHANESİ

"Özçelik-İş şube başkanı örgütlü oldukları işyerine dahi girmemekte ve buna bahane olarak apron kartının olmayışını ileri sürmektedir.Kolaylıkla çözülebilecek bu ‘’sorunu’’ ileri süren sendika ve yöneticilerinin Teknik A.Ş çalışanlarını temsil etme ehliyeti yoktur."

"BEĞENMEYEN İSTİFA EDEBİLİR!"

"Teknisyenlerin ücretleri sektördeki diğer firmaların gerisinde kalmış, havacılık sektöründe bayrak taşıyıcı şirket olan THY iştiraki Teknik A.Ş. birçok tecrübeli personelini kaybetmiştir. Buna cevap olarak sendika yöneticilerinden, istifa etmek herkesin özgürlüğüdür cevabı alınmıştır."

"UTANMADAN..."

"Sendika, üyelerinden topladığı aidatları üyeleri için kullanmamıştır. Kendi maaşlarına fahiş miktarlarda zamlar yapmış, kendilerine milyonluk makam arabaları almak için kullanmışlardır. Bunları da hiç utanmadan, sıkılmadan sendikanın menfaatleri için yaptıklarını kamuoyuna açıklamışlardır."