3. Havalimanı’nda uçakların ağır bakımlarını yapacak tesis bulunmaması bu havalimanındaki uçuş emniyetini de tehdit edecek gibi gözüküyor. Şirketleri de çok zor durumda bırakacak ağır bakım altyapısının biran önce yapılması için bir girişimde bulunmak ise imkansız görünüyor.

Büyük taşınma  7 Nisan’a ertelenen 3. Havalimanı’nda uçaklara verilecek bakım hizmeti büyük sorun oluşturacak. Edinilen bilgiye göre 3. Havalimanı’nda şuanda sadece THY Teknik’in binası bulunuyor ve burada sadece uçaklara A Bakım yani hafif bakım yapılabilecek. Uçakların ağır bakımları ise İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndaki THY Teknik Hangarı’nda veya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM’da gerçekleşecek.

Gökyüzü Haberci, 30 Temmuz 2018’de ‘THY özel havayolu arsasını zorla aldı’ başlıklı haberimizle Onur Air’in ‘merkez ve teknik bina yapımı’ için anlaştığı yerin THY’ye tahsis edildiğini duyurmuştuk. İşte bu gelişmeyle Onur Air’in, teknik hizmet verme işi de sekteye uğramış oldu.

THY TEKNİK LİDER UÇAK BAKIM MERKEZİ

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda merkez olarak konumlanmış THY Teknik, bulunduğu bölgede lider bir Uçak Bakım ve Onarım Merkezi’dir. Sahip olduğu bir takım yetkiler kapsamında uçak büyük bakımından, Motor, APU ve İniş Takımlarına kadar hizmet veren bir merkezdir. Gerçekten 83 yıllık deneyimi ve nitelikli çalışanları ile THY’nin can damarı olan Teknik’in 3. Havalimanı’ndaki işleyiş biçimi ise belirsizliği koruyor.

Edinilen bilgiye, hat bakım olarak tanımlanan ve en küçük günlük bakımların yapıldığı hangar bitmiş durumda. 3 Uçak alabilecek kapasitede olacak. Burada sadece günlük, transit bakımlar yapılacak ve arızalar giderilecek. Geniş gövde ve A Bakım olarak tanımlanan planlı büyük bakımların yapılacağı hangarın yapımı ise sürüyor. Bu 400-500 saatlik uçuşu tamamlamış uçaklar için yapılmış planlı bakımlar.

5 Bin saatin üzerinde uçuş tamamlayan ve C Bakım denilen bakımlar ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki HABOM bakım merkezinde yapılmaya devam edilecek. Bu hangar yani Yeni Terminalde A Bakımların yapılacağı hangar ise 2021 yılında bitecek. İşte o zamana kadar da A Bakım sırası gelen uçaklar Atatürk Havalimanı’ndaki hangara çekilecek. İşin özeti THY ikramda ve kargoda olduğu gibi Teknik Bakımın bir bölümünde de Atatürk Havalimanı'nda 2021 yılına kadar devam edecek.