Tokat’ta sömestr tatili ile birlikte sosyal etkinliklere yönelen öğrenciler tarafından model uçak kursları ilgi görüyor.
Türk Hava Kurumu tarafından ülkenin dört bir yanında şubeler aracılığı ile yürütülen faaliyet kollarından birisini de model uçak uygulamaları oluşturuyor. Yıl içerisinde değişik modelleri içeren modüllerde eğitim alan çok sayıda öğrenci, havacılık ile bu sayede temel anlamda tanışmış oluyor. Havacılığı Türk insanının işi haline getirmek misyonu doğrultusunda çalışmalarını yürüten kurumun Tokat’ta yürüttüğü faaliyetlerde dikkat çekiyor. Model uçak rehber öğretmenleri vasıtası ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, Halk Eğitim Merkezlerinde, Tokat Belediyesi Yeşilırmak Bilgi Evinde, Gençlik Merkezlerinde ve THK Model Uçak Atölyelerinde her yıl yüzlerce öğrenci ve vatandaş model uçak başlangıç eğitimi alıyor. 2016 yılı içerisinde Tokat il merkezinde 500’ün üzerinde kursiyere model uçak eğitimi veren kurumun 2017 yılı hedefi ise bu rakamı ikiye katlayabilmek.

Sömestr tatilinde kurslara yoğun ilgi
Okulların tatil olmasıyla beraber sosyal etkinliklere yönelen öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören Model Uçak Kursları Tokat Belediyesi Yeşilırmak Bilgi Evinde de gayretli bir şekilde devam ediyor. Türk Hava Kurumu Tokat Şubesi kontrolünde ilerleyen kurslar hakkında bilgiler veren Model Uçak Rehber Öğretmeni Emrah Altun, düzenlenen kurslara özellikle 12-15 yaş arası çocuk ve gençlerin ilgi gösterdiğini ifade ederek, “Burada atölye ortamında hobilerine ilişkin bir şeylerle meşgul olmak ve sonuç itibariyle ortaya çıkan uçağı gökyüzü ile buluşturmak onlar için çok keyifli oluyor. Yapım aşaması biraz teferruatlı olsa da sonuçta bizlerde onların gözlerindeki mutluluğu gördüğümüzde yaptığımız işin keyfine varıyoruz. Ayrıca havacılığa duyulan ilginin test edildiği ve geleceğe yönelik planlarında yapıldığı da bir ortam sağlıyoruz. Kursumuzun ortalarına doğru ‘hocam ben uçak mühendisi olmak istiyorum’ diyen çocuklarımızla karşılaşabiliyor veya ‘nasıl pilot olabilirim’ sorularına yanıt vermek durumunda kalabiliyoruz. Her açıdan farklı bir güzelliği bu ortamda yaşamak mümkün. Yeter ki kursiyer öğrencimiz nereye neyi yapmaya geldiğinin bilincinde olsun” dedi.