Kanada merkezli ITPS'te test pilotluğu eğitimi gören dört Türk pilot ve uçuş mühendisi, deniz uçağı aşamasını başarıyla tamamladı. Eğitim, Erie Gölü'nde gerçekleştirildi ve test pilotları, Grumman imalatı HU-16 tipi çift motorlu deniz uçağıyla uçtu. Bu uçak, ITPS'nin filosundaki 20 farklı uçaktan biridir ve iki adet pistonlu motora sahiptir.

Test pilotluğu eğitimi, farklı hava araçlarıyla uçuşlar yaparak gerçekleştiriliyor. Bu sayede test pilotları, helikopterlerden tek motorlu uçaklara, jetlerden deniz uçaklarına kadar farklı araçları deneyimleyerek hem uçuş becerilerini geliştiriyor hem de aldıkları teorik eğitimleri pekiştiriyorlar.

Şu anda ITPS'nin 2023 A devresinde, biri binbaşı, diğeri yüzbaşı rütbesinde iki Türk Hava Kuvvetleri pilotu ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) adına iki test mühendisi eğitim alıyor.

Geçtiğimiz aylarda TUSAŞ, ITPS ile birlikte bir Test Pilotu Okulu kurmak üzere anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaya göre, Ankara'da Kahramankazan Yerleşkesi'nde yeni bir yapılanmaya gidilecek. TUSAŞ ve ITPS, ortaklaşa bir uydu Onaylı Eğitim Organizasyonu (ATO) kurarak bu merkezi işletecekler.

Bu ortak merkezde, teorik derslerin yanı sıra farklı hava araçlarında uygulamalı eğitimler de verilecek. TUSAŞ personelinin yanı sıra dünyanın önde gelen test pilotu eğitmenleri de Test Pilotu Okulu'nda görev alacaklar.