Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk savunma sanayiinin uluslararası arenada büyük başarılar elde ettiğini ve 170 ülkeye 230 farklı ürün ihraç ettiğini açıkladı.

Türk savunma sanayi sektöründe yaptığı değerlendirmede Görgün, "Türk savunma sanayii, ülkemiz ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektörlerden biri haline gelmiştir. Bugün 3.000'e yakın firması ve 80.000'i aşkın çalışanıyla sektör, yerli ve milli ürünlerle güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarını desteklemekte ve ulusal güvenliğimize katkı sağlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Başkan Görgün, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin referansıyla geliştirilen sistemlerin, uluslararası alanda da tercih edilen ürünler olduğunu vurgulayarak, "Bu sistemler, dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine stratejik iş birliği kapsamında teslim edilmektedir." dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen projelerin hacminin 90 milyar doları aştığını belirten Prof. Dr. Haluk Görgün, "Savunma sanayimiz, yıllık 4 milyar 400 milyon dolarlık ihracat tutarı ve 2 milyar doların üzerinde Ar-Ge harcamasıyla küresel arenada rekabetçi bir konuma sahip olmuştur. Savunma sanayii ürünleri, kara, deniz ve hava platformları başta olmak üzere farklı alanlarda talep görmekte ve uluslararası arenada başarılı bir şekilde kullanılmaktadır." şeklinde konuştu.

Görgün ayrıca, Türk savunma sanayiinin son yıllarda gösterdiği büyük gelişim sayesinde, ürün çeşitliliğinin arttığını ve uluslararası pazarda talep edilen ürünler arasında yer aldığını ifade etti. Türk savunma sanayi ürünlerinin ihracatının 170 ülkeye ulaştığını ve yaklaşık 230 farklı ürünün uluslararası pazarda yer aldığını vurgulayarak, "Türk savunma sanayii ürünleri, küresel arenada önemli bir yer edinmiştir ve ülkemizin başarılarına katkı sağlamaktadır." şeklinde konuştu.

Savunma sanayi alanındaki evrimi ve Türk savunma sanayiinin uluslararası başarılarını değerlendiren Başkan Görgün, özgün ürünleri ve üstün mühendislik sistemlerini tanıtarak paylaşmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.