Türk savunma sanayi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen milli ve azami oranda yerli imkanlarla “Türk Tipi Uçak Gemisi”ni üretmeye hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN; 23 Ocak 2021 tarihinde düzenlenen TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni’nin denize indiriliş töreni esnasında yaptığı açıklamada, “ANADOLU’dan sonra gelecek yerli ve milli uçak gemimiz için görüşmelere başladık.” ifadelerinde bulunmuştu.

Yine ERDOĞAN tarafından 23 Ağustos 2020 tarihinde yapılan açıklamada ise “Gemi inşaat sektörü burada. Buradan sesleniyorum, diyorum ki, Anadolu’yu inşa ettik, gelin bir de artık şöyle bir, iki veya daha fazla uçak gemisi de inşa edelim. Herhâlde yaparız değil mi? Çünkü denizlerde bu caydırıcılığa ihtiyacımız var. Sadece Anadolu yetmez, bu adımı da atmamız lazım.” ifadelerine yer verilmişti.

Türk Tipi Uçak Gemisi

SavunmaSanayiST.com tarafından alınan duyumlara göre; Türk savunma sanayi, Türk Tipi Uçak Gemisi’nin üretimi için çalışmalara başladı. Edinilen bilgiye göre Türk Tipi Uçak Gemisi; 50 bin tona yakın deplasmana, 1800 personel kapasitesine ve hem F-35B gibi Kısa Kalkış – Dikey İniş (STOVL) hem de katapult ile kalkış yapabilecek uçar platformlara uygun altyapıya sahip olacak.

Türk Tipi Uçak Gemisi için gerekli görev gücü ve personel planlanmasının ise Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yakın gelecekte gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.