Koronavirüs salgınından etkilenen ancak tıbbi malzeme konusudna yetersiz olan birçok ülkeye yardımını esirgemeyen Türkiye, Balkan ülkeleri için de harekete geçti. Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'nda hazırlanan askeri kargo uçağı, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya maske, tulum ve tanı kitleri gönderilmek üzere yola çıktı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını 130'dan fazla ülkede görüldü. Virüsten korunmak için önlemleri en üst düzeye çıkarılırken, başta Avrupa'da tıbbi malzeme konusunda büyü sıkıntı yaşıyor. Ülkeler arasında maske savaşı yaşanıyor.

Avrupa'ya da destek olduk

Salgını en kontrollü şekilde yöneten Türkiye ise pek çok ülkeye tıbbi malzeme desteğini sürüdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda AB'nin tek bir maske yollamadığı İtalya ve İspanya'ya koli koli yardım gönderen Türkiye, 5 ülkeye daha destek oluyor. Ankara Etimesgut Askeri Havalimanında hazırlanan askeri kargo uçağı ile Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova’ya yardım malzemeleri yola çıktı.

Erdoğan talimat vermişti

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter 'dan yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla @saglikbakanligi tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak" denildi.