Türkiye'de savunma sanayinin önde gelen firmaları ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, BMS ve METEKSAN, İHA (İnsansız Hava Aracı), SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve dron  "Gövde Sigortası Tıkla"gibi hava araçlarının yanı sıra TOMA, Kirpi ve hükümlü araçları gibi kara araçlarının taşınabilir kontrol ünitelerini yerli olarak üretmeye başladı.

ERPA Teknoloji Genel Müdürü Nihat Erdal, yerli üretim kontrol üniteleri hakkında bilgi verdi.

Erdal, taşınabilir kontrol ünitelerinin İHA, SİHA ve dronları uzaktan mobil olarak yönetebilen kontrol çantaları olduğunu belirterek, bu ünitelerin sahadaki zorlu koşullarda, özellikle sınırın sıfır noktasında çalışabilen, darbelere ve titreşimlere karşı dayanıklı özel ürünler olduğunu ifade etti.

"Bağımsız Üretim, Ambargoları Aşmanın Anahtarı"

Geçmişte yurtdışından alınan kontrol çantalarının arızaları nedeniyle tamirinin yapılamadığı durumları paylaşan Erdal, Türkiye'nin savunma sanayindeki ambargolardan dolayı yurtdışında tamir edilemeyeceklerini öğrendiklerini söyledi.  "Gövde Sigortası Tıkla" Bu durumun ardından genç bir mühendisin kendilerine ulaşarak bu kontrol ünitelerini yerli olarak üretme hayaliyle bir araya geldiklerini ifade etti.

"Savunma Sanayi ve Toplu Taşıma Araçları İçin Ekran Üretimi"

ERPA Teknoloji'nin başlangıçta toplu taşıma araçlarının içindeki ekranları ürettiğini belirten Erdal, savunma sanayindeki gelişmelerle birlikte bu alandaki taleplerin arttığını söyledi. TOMA, Kirpi ve hükümlü araçları gibi savunma araçları için dokunmatik, akıllı ekranlar üretmeye başladıklarını dile getirdi.

METEKSAN'ın "ULAQ" serisinin ilk platformu olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) projesi için ekran kontrol ünitesi ürettiklerini belirten Erdal, aynı zamanda BMS Savunma ile İHA ve SİHA'ların taşınabilir kontrol çantalarını sağladıklarını söyledi.

"Yerli Ekranlar Dünya Çapında Kullanılıyor"

ERPA Teknoloji'nin ürettiği ekranların Türkiye dışında da kullanıldığını belirten Erdal, örneğin Karsan'ın Kanada'ya sattığı elektrikli araçlarda, Isuzu'nun Fransa'ya sattığı araçlarda, BMS'nin Bakü projesinde ve Otokar'ın Ortadoğu'ya sattığı otobüslerde kullanıldığını vurguladı.  "Gövde Sigortası Tıkla"

Erdal, Türkiye genelinde 60 bin ekranlarının kullanıldığını ve bunun 20 bine yakınının sadece İstanbul'da kullanıldığını ifade etti.