Türkiye, Avrupa Havalimanları Konseyi’nin (ACI) yılın ilk yarı Hub Bağlantı Raporu’na göre son 10 yılda tüm kategorilerde uçuş ağını en fazla geliştiren ülke olarak belirlendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) internet sitesinde yer alan ACI’nın yılın ilk yarısına ilişkin Hub Bağlantı Raporu’nda, havalimanlarının ve ülkelerin uçuş performansları yer aldı. Buna göre Türkiye, bağlantı sayısı bakımından İspanya, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın ardından Avrupa’da 5. sıraya yerleşti. Ocak-Haziran döneminde söz konusu beş ülke içinde doğrudan bağlantı sayısını en fazla arttıran ülke ise yüzde 12 ile Türkiye oldu.

Aktarmalı uçuşlarda da yılın ilk altı ayında yüzde 10 büyüme ile İspanya birinci, Türkiye yüzde 9 büyümeyle ikinci sırada yer aldı. Türkiye, havalimanı bazında da yılın ilk yarısında yüzde 10,6 bağlantı artışıyla liste başı olarak dikkati çekti.

SON BEŞ YILDA ARTIŞ VAR!

Raporda, 2013-2018 ve 2008-2018 yıllarına ait beş ve on yıllık gelişme rakamlarına da yer verildi. Buna göre Türkiye, son beş yılda doğrudan bağlantı sayısını yüzde 35, dolaylı bağlantılarını yüzde 23, havalimanı bağlantılarını yüzde 29 ve hub bağlantısını yüzde 47 geliştirdi.