“Türkiye ve Azerbaycan Havacılık İş Birliği Zirvesi”

Yusuf ZENGİN
Türkiye ve Azerbaycan arasında havacılık sektöründe iş birliğini artırmak amacıyla önemli adımlar atıldı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Sivil Hava Seyrüsefer Hizmetleri Organizasyonu (CANSO) Avrasya Zirvesi, üye ülkeler arasında iş birliğini güçlendirmeyi ve havacılık endüstrisindeki zorlukları ele almaya yönelik bir platform sağladı.

CANSO Avrasya Zirvesi, Orta Asya bölgesinde hava taşımacılığının performansını ve verimliliğini artırmayı hedefleyen sektör liderleri arasında kolektif bir anlayış geliştirmek ve ortak stratejik hedefleri belirlemek amacıyla düzenlendi. Türkiye’den Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cengiz Paşaoğlu ve beraberlerindeki heyet, bu stratejik toplantıya katılarak Avrasya/BDT bölgesindeki hava seyrüsefer hizmet sağlayıcılarının CEO’ları ve sektör liderleriyle bir araya geldi. Ayrıca, Türkiye ve Azerbaycan heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmelerde havacılık alanında iş birliği konuları ele alındı.

CANSO Genel Müdürü Simon Hocquard, zirvede yaptığı konuşmada organizasyonun misyonunu, hava seyrüsefer hizmetlerini iyileştirmeye odaklanarak sektör paydaşları arasındaki diyaloğu teşvik etmek olarak açıkladı. Hocquard, havacılık sektöründeki bu olumlu diyaloğun ve ortaklığın bölgede iş birliğini artırmaya yönelik bir adım olduğunu vurgulayarak, “Havacılık sektörünün bu hafta ortaya çıkan mükemmel diyaloğu ve ortaklığından gerçekten etkilendim ve bölgede iş birliğini artırma yolunda ilerlediğimize eminim.” dedi.

Azeraeronavigation Hava Trafik Dairesi Müdürü Farhan Guliye, girişimin bölgesel sivil havacılığın gelişimine katkı sağlama potansiyelini önemsedi. Guliye, stratejik açıdan önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu dile getirerek, etkinliğin Orta Asya bölgesindeki hava taşımacılığının performansını ve verimliliğini artırmayı amaçlayan iş birliğini ilerletme ve etkili koordinasyonu sağlama yolunda bir adım olmasını umduğunu ifade etti.

Bu stratejik toplantının ardından Türkiye heyeti, Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Elde edilen olumlu gelişmeler, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki havacılık alanındaki iş birliğinin güçlenmesi adına umut verici bir adım olarak değerlendirildi.