TÜRSAB, seyahat acentesi işletme belgesi olmayan ve tamamen başka bir iş kolunda faaliyet gösteren iş yerlerinde, IATA seyahat acentesi şifresiyle, web üzerinden uçak bileti satışı yapıldığını tespit ettiğini açıkladı. Birlik, kaçak seyahat acenteciliğini engellemek için, yasaya aykırı şekilde kişi ve kurumlara şifre veren üyeleri hakkında "belge iptaline" kadar gidilecek cezai işlemler uygulayacağını belirtti.
İŞTE TÜRSAB'IN AÇIKLAMASI
"Birliğimize gelen şikayetler ve yaptığımız denetimler sonucu; seyahat acentesi işletme belgesi olmayan ve tamamen başka bir iş kolunda faaliyet gösteren, tüp gaz-telefon bayii, büfe, otobüs yazıhanesi gibi işyerlerinde, IATA seyahat acentesi şifresiyle, web üzerinden uçak bileti satışı yapılması suretiyle, kaçak seyahat acenteciliği faaliyetinde bulunulduğu tespit edilmektedir.
Bazı IATA acentelerin, alt acentesi olarak çalışan NON-IATA seyahat acentelerine web üzerinden uçak bileti satışı için şifre verdikleri bilinmektedir. Ancak maalesef bu şifrelerin, seyahat acenteleri dışındaki kişi ve kuruluşların eline geçtiği de görülmektedir.
Yönetim kurulumuz bu konuda yaptığı değerlendirmede, yasaya aykırı şekilde kişi ve kurumlara şifre veren üyelerimiz hakkında "belge iptaline" kadar gidilecek cezai işlemleri derhal başlatma kararı almıştır.
Özellikle IATA seyahat acentelerin, şifreleri yasal olmayan kişilerce kullanılması konusunda ilgili alt acentesi ile birlikte ayni derecede sorumlu olduklarını ve IATA acentelerin bu konuda mutlaka önlemlerini almaları gerektiğini ve şifre sızdırılması kendi bilgileri haricinde de olsa bu konudaki yasal sorumluluklarının kalkmayacağını önemle hatırlatırız.
Konu, Maliye Bakanlığı- Gelir İdaresi Başkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı-Seyahat Acenteleri Daire Başkanlığı ile de görüşülmüş ve kaçak seyahat acenteliği faaliyeti yapan ve turizm sektörü dışında faaliyet göstermesine rağmen, turizm ile alakalı hizmet faturası kesmesi yasal olmayan bu işyerlerinin tespiti ve alınacak tedbirler konusunda mutabık kalınmıştır. Gerekli hallerde ilgili Bakanlıklar ile Birliğimiz TÜRSAB'ın ortak denetimler yapması konusunda olumlu görüşler alınmış ve özetle konu Bakanlıklar tarafından da takip altına alınmıştır.
Ayrıca konuyla ilgili olarak IATA Genel Merkeziyle de bir görüşme yapılacak ve IATA acentelik sözleşmesine uymayan, "kaçak bir yerde bilet satışı yapılması" durumundan ötürü, o yerde, bileti satılan IATA acenteye, IATA yetkili satış belgesinin iptali dahil, gerekli cezanın verilmesi istenecektir."