Başbakan Binali Yıldırım, dün 65. Hükümetin ilk 100 gününü değerlendirdiği toplantıda yakıt desteğinin yıl sonuna kadar uzatılacağı müjdesini verdi. Bu yılın Şubat ayında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla bu destek, Nisan-Mayıs aylarında 13 ülke ile sınırlı olmaktan çıkarılıp, tüm ülkelerden turist getiren tur operatörlerine verilmesi şeklinde genişletilmişti. Bu kararla; Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) seferler ile İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanlarına tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6.000 dolar destek verilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya ilişkin çalışması Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Alınacak Bakanlar Kurulu kararıyla (A) sınıfı seyahat acentelerine uçuş başına yapılan destek yıl sonuna kadar uzatılacak.
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuya ilişkin olarak “Turizm sektörünün sorunlarını aşmak için bütün paydaşlarla sürekli diyalog halindeyiz. Sektörün talep ettiği, bizim de faydalı gördüğümüz tedbirleri bir bir hayata geçirdik, geçiriyoruz. Son olarak Sayın Başbakanımızın verdiği müjdeyle yakıt desteğini yıl sonuna kadar uzatacağız. Böylece bu yılın dokuz ayında bu desteği vermiş olacağız. Bir başka ifadeyle yakıt desteğini tüm sezona yaymış oluyoruz. Dokuz güne çıkardığımız Ramazan Bayramı tatili, sektör için olumlu bir etki oluşturmuştu. Yine dokuz güne çıkardığımız Kurban Bayramı tatili, ülkemiz turizmine nefes aldıracak. Rusya ile yaşadığımız yeni süreç ve yakıt desteğini yıl sonuna uzatmamızla bu olumlu etkinin devam edeceğine inanıyoruz. İnşallah iyi geçireceğimizi umut ettiğimiz 2017 yılı öncesi bu adımlarla, sektörün bu yılki kaybını biraz olsun telafi etmiş olacağız” dedi.
Yakıt Desteği İçin Bu Yıl İçindeki Üçüncü Bakanlar Kurulu Kararı Geliyor
2015 yılında; toplam 13 ülkeden Alanya-Gazipaşa, Antalya, Dalaman, Milas-Bodrum, İzmir Adnan Menderes havaalanlarına tarifesiz (charter) turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentalarına, Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarında Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan uçak başına 6.000 dolar yakıt desteği verilmişti.
Bu yılın Şubat ayında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla bu destek, Nisan-Mayıs aylarında 13 ülke ile sınırlı olmaktan çıkarılıp, tüm ülkelerden turist getiren tur operatörlerine verilmesi şeklinde genişletilmişti. Bu kararla; Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas Bodrum havalimanlarına tarifeli ve tarifesiz (charter) seferler ile İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer Havalimanlarına tarifesiz (charter) uçak seferleriyle turist getiren (A) grubu seyahat acentalarına uçuş başına 6.000 dolar destek verilmişti.
Haziran ayında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla ise bu süre, Ağustos sonuna kadar uzatılmıştı. Ayrıca 200 ve daha fazla koltuk sayısına sahip uçaklarla yapılan tarifesiz (charter) uçak seferleriyle en az 150 yolcu getiren acentalara, bu desteğin yüzde 30 daha fazla, yani 7800 dolar olarak ödenmesine karar verilmişti.
Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasından sonra alınacak yeni Bakanlar Kurulu kararıyla söz konusu tüm bu destekler yıl sonuna kadar uzatılmış olacak. Böylece bu yıl içinde yakıt desteğiyle ilgili üçüncü Bakanlar Kurulu kararı alınmış olacak.