. Firmalar uçuş iptalleri önlenmezse Ordu-Giresun Havaalanı’nın insanların uçmadığı yer olduğu gibi firmaların da battığı yer olacağı uyarısın yaptı.  
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin’in Ordu-Giresun Havaalanı’nda (OGU) yaşanan uçuş iptallerinin hava tahmin raporlarının Trabzon Hava Meydanı tarafından yapılması sonucu olduğunu belirterek hava tahminlerinin Ordu-Giresun Havaalanında yapılmasını istemesine işletmelerde destek verdi. İşletmeler sorunun büyük mağduriyete neden olduğunu belirterek bir an önce çözüm talebinde bulundu.  İşte firmaların görüşleri: 
ÜZÜLÜYORUM KÖTÜ İMAJ OLUYOR
Erdoğan Kalafat (Taksici): Biz uçak geldikçe işe çıkıyoruz. Uçak gelmediği zaman işe çıkamıyoruz, Uçak seferleri de iptal olduğu zaman işe çıkamıyoruz. O zaman burada bekliyoruz. Bu da herkes gibi yani giden yada gelmek isteyen yolcu gibi bize de mağduriyet yaşatıyor. Bunu önleminin yolu hava tahminlerini Ordu-Giresun Havaalanı’nda yapmak ise bu hemen yapılmalı. Biz de merak ediyoruz sadece bu olumsuz hava şartları Ordu-Giresun Havaalanı’nda mı var. Türkiye genelinde bakıldığında en fazla uçak iptali burada oluyor. Bir de ben buranın insanıyım. Dünyada denize yapılan ikinci havaalanını burası olduğu söyleniyor ama uçuş olmuyor. Bu beni çok üzüyor. Burasının imajına da zarar veriyor. Adı topal havaalanına çıktı. Böyle bir havaalanı böyle olmamalı.              
BATAN FİRLAR OLDU
Rasim Oğuz Suvaloğlu (Araç Kiralama Firması): Ben ilk açıldığı günden beri buradayım. Trabzon menşeili bir firmayız. Biz buraya geldiğimizde burada bizimle birlikte 4 firma vardı. Bunlardan ikisi bu uçuş iptalleri gibi sorunlar sebebiyle bırakmak zorunda kaldı. Bunlar da büyük firmalar. Hatta batan ancak henüz bunu duyurmayan firmalar da var. Zaten Ordu-Giresun Havaalanı’nda sefer sayısı fazla değil, 9-10 sefer var. Bunların sayısı 15-20 olmuş olsa belki iptallerin etkisi bu kadar çok olmaz. Ancak bu şartlarda içiş iptalleri bizi gerçekten çok olumsuz ekliyor. Müşterilerimizi de olumsuz etkiliyor. Ordu ve Giresun’un ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Ben burada iş yapıyorum. Burayı düşünmek zorundayım. Bu iptallerin önüne geçilmesi gerekiyor.                  
SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ
Ömür Saraç (Otopark İşletmecisi): İnsanlar bizim bu uçuş iptalleri ile ilgili bir bağlantımız varmış gibi bize tepki gösteriyor. Biz eleştiriliyoruz, insanlar ‘uçak kalkmıyor otopark ücreti mi’ vereceğiz diyor. Biz de isteriz iptal olan uçak bileti sahibinden ücret almamayı ancak böyle bir hak bize de tanınmıyor. Aslında bu durum devlet büyüklerinin geldiği sırada da yaşanıyor. Biz bunların kiramızdan düşülmesini istiyoruz. Çünkü araç olmuyor. Biz özellikle Ordu-Giresun Havaalanı’nda özel uçuşlar olmasını istiyoruz. Kıbrıs uçuşu vardı, güzel de ilgi vardı ama kaybettik. İzmir uçuşunu kaybettik. Antalya seferi olmadı. Bunların olması gerekiyor. İnsanlar uçuş aksamaları sonrası bur daha burayı kullanmama kararı aldıklarını bize söylüyorlar.   
 
ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ
Selçuk Özden (Kafe İşletmecisi): Bu kadar sefer iptalinin büyük maliyeti oluyor.  Aynı mağduruyeti yaşayan başka esnaflar da var başka sektörler de var. Bunun düzenlenmesi gerekir. Bu sorun yüzünden önümüzü göremiyor yeni yatırım yapamıyoruz. Hatta kira ve sigorta ücretlerini ödemekte zorluk çekiyoruz. Gerçekten mağduruz. Samsun’a uçakların yaklaşma mesafesi ile Ordu’ya yaklaşma mesafesi aynı değil. Orada dana düşük burada daha yüksek. Bunun yolu hava tahminlerini Ordu-Giresun Havaalanı’nda yapmak ise bir an önce yapılmalı. Sorunun çözülmemesi işlerin kötüye gitmesine neden oluyor. Burası insanların uçmadığı bir havaalanı olduğu gibi firmalarında da battığı bir havaalanı oluyor. O yüzden bir an önce sorun mutlaka çözülmeli.   
 
ÇÖZÜM OLMAZSA GÖÇ OLUR
Serkan Manafov (Araç Kiralama Firması): Geçen sene bir hafta boyunca uçuş iptali oldu. Bu da doğal olarak bizim araç vermemizi engelliyor. Müşterilerimiz de mağdur oluyor. Onların da işleri aksıyor. Biz araç vermedikçe ekmek parasını kazanamıyoruz. Belli sabit giderlerimiz var onları gidermekte zorluk çekiyoruz. Biz çok olağan üstü kötü bir hava şartları olmadığı sürece, dünya tersine dönmediğini sürece buna bir önlem alınmasını istiyoruz. Çünkü emeğimin karşılığını alamıyoruz. Çok sıkıntı oluyor. Şimdi bozuk havalar yaklaşıyor ve biz acaba uçuş olacak mı olmayacak mı endişesi yaşıyoruz. Bu şehrin ekonomisine de zarar veriyor. Bu sorun çözülmezse burada batan çok firma olur. Bunun da arkasından göç gelir.                  
50 BİN YOLCU OLUMSUZ ETKİLENDİ
Ordu-Giresun Havaalanında yılda yaklaşık yüzde 4-5 oranında sefer iptalinin yaşandı. bu oran Ocak-Mayıs aylarında Yüzde 20 seviyesine çıktı. Ocak-Mayıs tarihleri arasında 300’den fazla geliş- gidiş seferleri iptal edildi. Bu iptallerden dolayı yaklaşık 50 bin yolcu olumsuz etkilendi. İptal edilen çoğu seferler kalkış yapıldıktan sonra iniş yapılamadığı için başka havaalanlarına yönlendirildi.  Bu da yakıt, konaklama ve taşıma gibi ek masraflara yol açtı.