2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak Abdulkadir Uraloğlu atanmıştır. Uraloğlu'nun görevi, ülkenin ulaştırma sektörüyle ilgili politikaların ve altyapı projelerinin yönetimi ve geliştirilmesiyle ilgilenecektir. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Kimdir?

Abdulkadir Uraloğlu, 2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atanmıştır. Uraloğlu, 1966 yılında Trabzon'da doğmuş ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden İnşaat Mühendisliği alanında mezun olmuştur.

Uraloğlu'nun kariyeri, 1989 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü'nde başlamıştır. Çalışma hayatına Etüt Ekip Mühendisi olarak başlayan Uraloğlu, farklı bölgelerde çeşitli görevler üstlenmiştir. Önce Erzurum 12. Bölge Müdürlüğü'nde çalışan Uraloğlu, daha sonra Ankara 4. Bölge Müdürlüğü'nde Etüt Ekip Mühendisi, Kontrol Mühendisi ve Kontrol Şefi olarak görev yapmıştır. Ardından Erzurum Bölge Müdürlüğü'nde Yapım Başmühendisi olarak atanmıştır.

Kariyeri boyunca Uraloğlu, Kayseri 6. Bölge Müdürü, Samsun 7. Bölge Müdürü, Karayolları Bursa 14. Bölge Müdürü ve İzmir 2. Bölge Müdürü gibi çeşitli bölgelerde görev almıştır. 23 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Abdulkadir Uraloğlu, görev süresi boyunca Acil Eylem Planı kapsamında Bölünmüş Yollar, Bitümlü Sıcak Karışım Kaplamalı Yollar ve Yap-İşlet-Devret Otoyol projelerinin hayata geçirilmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca, ülkenin karayolu ağını geliştirmek için yeni otoyol, bölünmüş yol, köprü ve tünel projelerinin yapım, planlama ve projelendirme çalışmalarını yürütmüştür. Karayolları Makine Parkı'nın yenilenmesi ve yerli araç kullanımının artırılması gibi konulara da önem vermiştir.

Abdulkadir Uraloğlu aynı zamanda Yollar Türk Milli Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı (KAV) Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır. Uraloğlu'nun görevi, Türkiye'nin ulaştırma sektörüyle ilgili politikaları yönetmek, altyapı projelerini geliştirmek ve ülkenin ekonomik büyümesine destek olmaktır.