Ünlü havayolu şirketi iflasın eşiğinden dönüyor mu?

İskandinav havayolu şirketi SAS, iflasın yeniden yapılandırılması için ABD mahkemesinden onay aldı.


ABD İflas Hakimi Michael Wiles, Manhattan’daki bir duruşmada SAS AB’nin iflas yeniden yapılandırmasını onayladı ve havayolunun, Danimarka hükümeti de dahil olmak üzere teklif verenlerden oluşan bir konsorsiyumdan 1,2 milyar dolarlık bir yatırımı içeren bir yeniden yapılandırmaya devam etmesine izin verdi.

Anlaşma, havayolunun küçük alacaklılarına, yeniden düzenlenen şirketteki nakit ve özsermaye birleşimi yoluyla 325 milyon dolara kadar değer sağlayacak.

Yeniden yapılanmayla daha güçlü döneceğiz”

SAS avukatı Kelly DiBlasi duruşmada Wiles’a yaptığı açıklamada, yeniden yapılanmanın SAS’ın iflastan “daha rekabetçi ve mali açıdan daha güçlü bir havayolu” olarak çıkmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Şirket pilot grevlerini çözmek için mahkemeye başvurdu 

Temmuz 2022’de iflas başvurusunda bulunan SAS’ın, mali müzakerelerin yanı sıra pilotların grevini çözmek, iş sözleşmelerini yeniden müzakere etmek ve uçak filosunu yeniden yapılandırmak için Bölüm 11 davasını kullandığını söyledi. Şirketin iflastan çıkışı, hedge fonu Castlelake, havayolu Air France-KLM, yatırım yöneticisi Lind Invest ApS ve Danimarka devletinden gelecek 1,21 milyar dolarlık fonla finanse edilecek.