Her birimin sorununu çözmek için, onların içlerinden gelen temsilcileri yönetim kuruluna alan Hava-İş, kabin memurlarının tüm sıkıntıları çare olmak amacıyla bir dönem kabin amirliği yapan Murat Kallenci’yi Genel Başkan Yardımcılığı’na getirdi.


“OTEL NÖBETLERİ MESAİ OLARAK YAZILACAK !”
11 yıl kabin memurluğu yapan kabin amiri olduktan sonra Hava-İş yönetimine giren Genel Başkan Yardımcısı Murat Kallenci, “Kabin memurları çok yakın zamana kadar 8 saate yakın otel lobilerinde uçuş sıralarının gelmesini bekliyordu. THY yönetimi bu arkadaşlarımızın otelde kalmalarına imkan tanımıyordu. Bunu kabin memurluğum sırasında çok yaşadım. İnsan büyük ıstırap veriyor. THY yönetimi ile yaptığımız son görüşmelerde bu nöbetleri 4 saate kadar indirmeyi başardık. İnşallah görüşmelerimize ara vermeden, çok yakın zamanda kabin memurlarının otel nöbetlerini mesai olarak yazdıracağız” dedi.


“KABİNDEKİ EMEĞİN KARŞILIĞI OTEL NÖBETİ DEĞİL”
Hizmet sektörünün en büyük sabır gerektiren mekanının uçak kabini olduğuna dikkat çeken Kallenci, “ 2004 yılında Türk Hava Yollarında kabin memuru olarak başladım. Hava-İş yönetimine seçildiğim Aralık 2013’e kadar kabin amiri olarak çalıştım. Şimdi üzerimizdeki en büyük sorumluluk kabin ve kokpitteki sıkıntılara çare bulmak. Çünkü yaşayan bilir, ben şu anda fedakarlıkla görevlerini yerine getiren, sıkıntılarından dolayı içi kan ağlasa da yolcuya karşı hep güler yüzlü olan kabin memuru arkadaşların içinden geliyorum.  Şimdi masanın hak arama tarafında, sendikada görev yapıyorum. Masanın her iki tarafını da bilen bir kişi olarak omzumdaki yükün farkındayım. Kabinde çalışan arkadaşlarımızın üzerinde ki yükleri kaldırmak benim ve Hava-İş yönetiminin boynunun borcudur.  Tabi şu an en büyük sıkıntı kabinde görev yapan arkadaşlarımızın otel nöbetleri konusudur. 24 Mart’ta otel nöbetleriyle ilgi THY yönetimine çok önemli bir uyarı yaptık. Bu konuyla ilgili THY yönetimi tarafından küçük de olsa bir adım atıldı. En azından otel nöbetinde geçen saatlerinin mesai olarak yazılmasını yönetime kabul ettirme aşamasına geldik. Bunun öncesinde ise otel nöbet saatlerinin mesai saatleriyle değiştirilmesini sağladık. Gecenin üçünde arkadaşlar oraya arabalarını çok uzak yerlere park ederek otele gelmek zorunda kalıyorlardı. En azından bu saatler değişmiş oldu.Tabii aslında baktığımız zaman en büyük problem arkadaşların otel nöbetlerinin mesai olarak yazılmaması. Orada kabin memuru arkadaşlarımız sekiz saat boyunca otel lobilerinde bekletilip, altıncı yedinci saatin sonunda sanki sefere daha yeni gelmiş gibi, mesaiye başlatılıyor. Bu arkadaşların üzerinde baskı ve sıkıntı yaratıyor. Piskolojik olarak ta büyük sıkıntı veriyor. Çünkü diğer ekip, duşunu almış, rahatlamış ve tertemiz bir şekilde evden gelirken, bu arkadaşlar onların arasına altı yedi saatlik bir otel nöbetinin sonrasında katılmak zorunda kalıyor. Kabindeki görevine uykusuz bir şekilde başlamak durumunda kalıyor. Tabii bu durum, sefer sırasında ekip arkadaşları arasında sıkıntılara yol açıyor. Bu yüzden tüm çilesine rağmen kabinde güler yüzle verilen hizmetin karşılığı otel nöbeti değildir” dile konuştu.
“ÇÖZÜM İÇİN HAYLİ YOL ALDIK”
THY yönetimiyle sürdürdükleri görüşmelerde olumlu manada hayli yol kat ettiklerini söyleyen Hava-İş Genel Başkan Yardımcısı Murat Kallenci “Bu konuyla alakalı önemli bir adım atmış olduk. Ama bunun sonuna kadar takipçisiyiz. Türk Hava Yolları’nın yeni değişen yönetiminden kaynaklı belki araya biraz zaman girmiş oldu. Ama biz yine de çözüm arayışlarına kabin memurlarımızın sıkıntılarını dinleyerek devam ettik. THY yönetiminden şu ana kadar zaten çok olumsuz bir tavır da görmedik. Tabii THY yönetiminin de planlama yaparken, otel nöbetlerini mümkün olan en az süreye indirmekten başka çaresi yok. Çünkü bu ayarlanmazsa operasyonun güvenliği tehlikeye düşer ve büyük sıkıntılar yaratabilir. Dört saat öncesinden gelemeyen, seferini icra edemeyecek olan, rapor getirecek  veya mazeret kullanacak olanların, dört saat öncesinden bildirmesi durumunda maaşlarının kesilmemesi konusunda THY yönetimi ile görüş birliğine vardık. Ama daha çalışmalarımız sürüyor, kabin memurlarımızın sıkıntıları son verecek neticeyi tam olarak alamadık. Görüş birliğine vardık ve THY yönetiminin de operasyonun selameti, yolcuların güvenliği açısından  otel nöbetleri ile mesailer konusunda çalışma yaptıklarını biliyoruz. Biz de sendika olarak takipçisiyiz. Bu şekilde son dakika gelmemelerden dolayı yaşanacak operasyonel aksaklıkların,  önüne geçmiş olacağız” şeklinde konuştu.
“KABİN MEMURLARI KENDİNİN SAHİPSİZ ZANNETMESİN !”
Kendisi de kabin memurluğu yaptığı dönemde psikolojik sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Kallenci “ Ben de kendimi bazen çok kötü hissediyordum. Kabinde sanki kendinizi sahipsiz hissediyor gibi oluyorsunuz. Benim şu anda üzerlerindeki baskıdan dolayı belki çok büyük problem yaşan kabin memuru arkadaşlarım olduğunu biliyorum. Onlarla zaman zaman bir araya gelip dertlerini dinliyorum. Ben buradan tüm arkadaşlara sahipsiz olmadıklarını tekrarlamak istiyorum. Sendikamızın kapısı tüm arkadaşlara, çalışanlara ve üyelerimize sonuna kadar açık ! Büyük küçük demeden, kişisel veya genel tüm sıkıntılarını sendikaya aktarmalarını rica ediyorum. Buraya gelen arkadaşların hiç birini kapımızdan boş çevirmedik. Derdini dinlemeden ‘işimiz var’ demedik. Hepsiyle oturduk, büyük küçük demeden aynı ciddiyetle arkadaşlarımızın dertlerini dinledik. Hepsinin sorununa tek tek çözüm bulmaya gayret ettik. Hala da gayret ediyoruz. Arkadaşlar sendikayla irtibatını koparmasın. Sendikanın yanında olsunlar. Arkadaşlar ne kadar birlik olursa bu sendika da o kadar güçlü olur. Sendikanın güçlü olması güçlü işçi, güçlü üye demektir. Hepsinin bileşkesi ise yönetime karşı haklarını hukuk dairesinde sonuna kadar alan, haksızlıklar karşısında dik duran onurlu bir sendika demektir” diye konuştu.