Türk işçileri almaya giden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 16 Türk işçiye eşlik etti. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, vatandaşları karşılamak üzere alana geldi. Akdoğan’ın yanı sıra vatandaşların aileleri de Esenboğa Havalimanı’nda hazır bulundu. Vatandaşlar, aileleriyle hasret giderdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailelere ve millete gözü aydın mesajlarını ileterek, 28 gündür tutsak olan işçileri sağ salim getirdiklerini kaydetti. Müezzinoğlu, “Hepsinin sağlığı iyi. 28 gündür yaşadıkları stresli bir süreç var. Uçakta da, Bağdat Havaalanı’nda da birebir hepsiyle görüştük. Hepsi gayet iyi, huzurlu. Türkiye’nin büyük bir devlet olduğunu, ülkesine, milletine, devletine güvendikleri için er veya geç kendilerinin sağ salim kurtulacaklarına inandıklarını ifade ettiler” dedi.

İşçilerin sağlık kontrolünden geçip geçmeyeceklerine ilişkin soruya Müezzinoğlu, işçilerin böyle bir şey talep etmediğini belirtti. Müezzinoğlu, “Önce bir aileleriyle kavuşsunlar, psikolojik olarak rahatlasınlar, ülkelerinin topraklarına bastıklarının huzurunu yaşasınlar, biz onlara her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
Kaçırılanlardan Coşkun Yılmaz ailesinin sesini telefonla duyduğunu söyleyerek, “Gayet güzeldi her şey. Bayramımızı ailemizden uzakta kutladık. Bayramımızı kutlamaya geldik. Bütün devlet büyüklerimize, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Dışişleri Bakanlığımıza, Bağdat Büyükelçiliğimize çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz’ın eşi de, eşinin kurtulduğu için teşekkür etti.

Diğer vatandaşlar ise kendilerine iyi davranıldığını belirterek, yetkililere teşekkür ettiler.

Sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, 16 Türk vatandaşının kurtarıldığını açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ‘Ana’ uçağını göndermişti. 16 Türk işçi 20.10 sıralarında Esenboğa Havalimanı’na indiler.

Türk işçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiler.