Easyjet havayolları ile 28 Kasım’da uçacak olan bir yolcu, bir uçak teknisyeninin daha erken bir uçuşa hazırlanan bir uçağın motorunda yerinden oynamış bir bantı temizlediğine ve sonra da motora yeni bir bant yapıştırdığına tanık oldu. Daily Mail gazetesine göre, Berlin aktarmalı Amsterdam seferi yolcularına yapılan açıklamayla, ufak bir teknik düzeltme tamamlanınca uçağa alınacakları söylenmişti.

Easyjet, Daily Mail’e, maddenin normal bir yapışkan bant olmadığını, geçici jet onarımlarını yapmak için kullanılan “yüksek hızlı metalik bant” olduğunu söyledi.

Uygun fiyatlı havayolunun sözcüsü ise basına yaptığı açıklamada, yolcuların ve mürettebatın güvenliği ve iyiliğinin her zaman EasyJet’in önceliği olduğunu belirtti ve ekledi: “EasyJet , onarım süreçlerine uygun olduğu onaylanan ve uçak kılavuzlarında kullanılan bu yüksek hızlı metalik yapışkan bandı zaman zaman kullanıyor ve bu malzeme uçuş güvenliğini hiçbir şekilde tehlikeye atmıyor.”

Her ne kadar tuhaf tınlasa da, hızlı yapışkan bantların uçak onarımlarında kullanılan güvenli ve yaygın bir malzeme olduğunu uzmanlar da doğruluyor. AskThePilot.com’dan Pilot Patrick Smith, yolcunun videosunda görülen sahnede endişelenilecek bir şey olmadığını söyledi. Smith: “Bu bant türü yüksek teknoloji ürünü metalik bir banttır ve sadece yüzeysel bileşenlerin (kaplamalar ve kaplama benzeri şeyler) geçici olarak onarımı için kullanılır ” diye ekledi.