YUSUF ZENGİN

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık dergisi 19 yaşında News of Sky E- Dergimizi ayda en az 500 bin kişi okuyor.

Reklam ve reklam haber için [email protected]

Gökyüzü Haberci E-dergisini okumak için tıklayınız

İstanbul Havalimanı’ndaki 446 odalı otelindeki çalışmalar ilk kez görüntüledi. Görüntülerde; otel odalarındaki dekorasyon ve bakım-onarım işlemlerinin gerçekleştirildiği görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılan İstanbul Havalimanı, yolcularını 5 yıldızlı bir otelde ağırlamaya hazırlanıyor. Bir çalışan tarafından cep telefonu ile görüntülenen otelde, çalışmaların da son hızla devam ettiği görülüyor.

Yetkililer, otelin yılbaşına yetişmesi için büyük çaba harcadıklarını ifade ederek, yolcuları yüksek kalite ve konfordaki otelde ağırlamak için sabırsızlık yaşadıklarını söyledi.

15 YIL İŞLETECEK

İGA İle 15 yıllık anlaşma yapan YOTEL, bu anlaşmayla da Türkiye pazarına ilk kez girmiş olacak. İstanbul Havalimanı’nda yer almak için birçok global markanın kendileriyle temasa geçtiğini belirten İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, rekabete çok açık bir sürecin sonunda ‘YOTEL’ ile anlaşmaya karar verdiklerini söylemişti.

Samsunlu, “Finansal değerlendirme sürecinin ardından 15 yıl için gelir garantisi modeli ile ‘YOTEL’ ile anlaştık. ‘YOTEL’ oteli bizim adımıza işletecek. Bu tür işletmelerde bir gelir garantisi verilmez ama YOTEL projeye ve Türkiye’ye çok inandığı ve kendileri açısından en az riskli gördükleri alanda bu projeye girdi” dedi.

YOTEL’in hali hazırda dört havalimanında otel işlettiğini belirten Samsunlu, “Bu havalimanlarındaki toplam oda sayısı İstanbul’daki havalimanındaki kadar. Bu yatırımla oda sayılarını ikiye katlayacaklar. Aslında havalimanı otelciliğinde kendilerini de öne çıkarıyorlar” diye konuştu.

YOTEL’i Türkiye’ye yeni bir marka, yeni bir sermayeyi getirmek açısından da seçtiklerini belirten Samsunlu, diğer ülkelerle elçi olarak görev yapacaklarını söyledi.

MARKAMIZI YUKARI TAŞIYACAK

Türkiye’deki ilk projelerinin İstanbul Havalimanı’ndaki otel olacağını dile getiren YOTEL CEO’su Hubert Viriot da, “Gittiğimiz şehirlerin güçlü ticaret merkezi olmasına özen gösteriyoruz. Uzun zamandır Türkiye'de yatırım yapmak istiyorduk. Türkiye'de gerek İstanbul gerekse İstanbul dışında projeleri inceledik. İGA’nın projesi idealdi. Bu proje olağanüstü olmasının yanı sıra İstanbul'u global seyahat ajandasında merkezi yere koyacak. Aynı zamanda bizim markamız için de çok önemli bir katma değer yaratacak” şeklinde konuştu.

İstanbul’a havalimanı yatırımıyla adım attıklarını ancak yatırımlarını sürdüreceklerini belirten Viriot, şöyle devam etti: “Şu anda önceliğimiz İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştireceğimiz otel. Çok ciddi bir konsantrasyon gerektiriyor. Sonrasında İstanbul şehir merkezinde bir otel kurmayı planlıyoruz. Böylece havalimanıyla şehir arasında bir bağlantı kuracağız. Ardından da Türkiye’nin tüm şehirlerinde olmak için adımlar atacağız. Şu anda Ankara ve Bodrum’da görüştüğümüz firmalar var.”.

İKİ BÖLÜMDEN OLUŞACAK

İstanbul Havalimanı’ndaki otelin farklı bir özelliği olduğuna dikkat çeken Hubert Viriot, “Otel, hava ve kara olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hava tarafında transfer yolcular ülkeye giriş yapma zorunluğu olmadan konaklayabilecek. Kara tarafında da şirketler daha çok hedef alınacak. Havalimanı içinde yer alan havayolları tedarikçileri ve havalimanı etrafında faaliyet gösterecek olanlar için planlandı. Havalimanlarında birçok iş toplantısı düzenleniyor. Toplantı, kongre gibi alanlarda hizmet verecek şekilde oteli yöneteceğiz” dedi.

Oteli akıllı bir tasarımla dizayn ettiklerini anlatan Viriot, “Aynı alanda oda sayısını artırdık. Daha fazla oda ve daha fazla getiri sağlayacak şekilde tasarladık” diye konuştu.

Havalimanı otellerinin diğerlerinden farklı olduğunu söyleyen Hubert Viriot, “Havalimanı otellerinde ortalama kalış süresi daha kısa oluyor. Bizim havalimanı otellerimizde ortalama kalış süresi 5-6 saat. Bir odayı günde iki kez vermemiz mümkün. Bundan dolayı bizim doluluklarımız yüzde 150 olabiliyor. İstanbul'da ilk yıl için doluluk beklentimiz yüzde 80” şeklinde konuştu.