Bu yıl Orman Bakanlığı farklı bir karar aldı. Türk Hava Kurumu’nun yıllardır tek başına girdiği yangın söndürme uçağı ihalesini iptal etti. THK’nın elinde hem suya hem de karaya inip kalkabilen CL215 uçakları yerde kaldı.

İhalenin alınamamasına rağmen THK arka arkaya gelen yangınlar sonrasında Orman Bakanlığı’na göreve hazır olduğunu söylemişti. Ama bakanlık istemedi. “Filom yeterli” dedi.

UÇAK TARTIŞMASI GÜNDEMDE
Yangın söndürme çalışmaları devam ederken; bu yıl çıkan yangınlara, neden sadece helikopterle müdahale edildiği tartışılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yangın söndürme işi için ihaleyle hava aracı kiralaması tepkilerin başındayken, Türk Hava Kurumu ise Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ihalesinde yüksek fiyat teklifi vermekle hedef halinde.

Bakanlık, geçtiğimiz ayın ortalarında Muğla'da çıkan yangında Türk Hava Kurumu'nun yangın söndürme uçakları kullanılmıyor iddiaları üzerine şu açıklamayı yapmıştı:

HER YIL KİRALIYORUZ
"1996 yılından bugüne kadar orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde, helikopter ve yangın söndürme uçağı kiralanması sayı ve türleri değişmekle birlikte, yüklenicilerden bedelleri karşılığında her yıl yapılmaktadır.

THK PİSAYASANIN ÇOK ÜZERİNDE FİYAT VERDİ
2019 yılında, 1 yıl süre ile 5 adet günümüz şartlarına uygun teknolojiye sahip yangın söndürme uçağı kiralanması için ihaleye çıkılmış olup, bu ihaleye Türk Hava Kurumu dahil hiç bir katılım olmamıştır. Bunun üzerine kurumumuz farklı bir tarihte pazarlık usulü ile tekrar ihaleye çıkmıştır. Bu ihaleye sadece Türk Hava Kurumu teklif vermiştir. Türk Hava Kurumu'nun bir adet yangın söndürme uçağı için teklif ettiği birim fiyat, aynı yıl ihale edilen helikopterin birim fiyatının 3 katından daha fazla olup, piyasa fiyatının da çok üzerindedir. Türk Hava Kurumu'nun sadece 5 adet uçak için vermiş olduğu toplam teklif miktarı, kiralanması gereken helikopter sayısının yarısından daha fazla bir maliyete tekabül etmektedir.

BU YIL 34 HELİKOPTERLE MÜDAHALE EDİYORUZ
Bunun üzerine Orman Genel Müdürlüğü tarafından, 2019 yılı için daha fazla sayıda helikopterlerle yangın söndürme faaliyetlerine devam edilmesi kararı verilmiştir. Önceki yıllardan sözleşmeleri devam eden farklı iki yükleniciden 16 adet helikoptere ek olarak, 1 yıl süreli 18 adet helikopter kiralanması ile ilgili yapılan ihaleye Türk Hava Kurumu da davet edilmiş ve katılım sağlamıştır. Bu ihaleye teklif sunan Türk Hava Kurumu'nun, teklif ettiği tutarın yüksek olması nedeni ile ihale mevzuatı gereği en düşük teklif sunan diğer farklı istekliye ihale edilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Son 3 yıldır 24 helikopter ile yürütülen yangın söndürme faaliyetleri, bu yıl toplamda 34 adet helikopter ile yürütülmektedir. İddia edildiği şekilde orman yangınlarına müdahalede hava gücümüzün yetersiz olduğu doğru değildir."

TÜRK HAVA KURUMU'NUN 6 UÇAĞI VAR
Türk Hava Kurumu'nun şu anda 6 yangın söndürme uçağı kullanım için hazır. İnternet sitesinde bu alandaki tekelini "Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK, yurt içi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir." ifadeleriyle öven THK'nın CL-215 uçakları, şu anda kelimenin tam manasıyla boş boş yatıyor.