TAMAY ZENGİN

Boeing 737 MAX 10 sadece sosyal ağlarda fotoğraflarını yayınlayan çalışanlara sunuldu.
Yeni 737 MAX 10'un ilk görüntüleri BoeingAirplanes twitter hesabından paylaşıldı. Boeing 737'nin yeni versiyonu,uzunluk olarak Boeing MAX 9'dan 1.5 metre daha uzun ve yeni MLG tasarımlarını içeriyor.

Boeing'in müşterileri uzatılmış bir 737 MAX jet istediklerini söylediklerinde, büyük bir sorun vardı: 737'nin iniş takımı bununla başa çıkmak için çok kısaydı.

Neyse ki, Boeing'in mühendisleri, şimdi 737 MAX 10 olarak bilinen şeyin gövdesine uyması için uzatılmış bir iniş takımı ile kurtarmaya geldi .

Mühendislerin bu sorunu bir yıldan daha uzun bir süre önce çözme biçimleri, Boeing'in teknolojiyi pazar taleplerini karşılamak için nasıl kullandığını, bu talepler ilk bakışta karşılanamayacak gibi görünse de bir kanıtı.

Boeing'in 737 MAX programı proje mühendisi Gary Hamatani, bu hafta GeekWire'a “Her zaman ihtiyaç duyulan teknoloji ve mühendislik çözümleriyle pazar talebini nasıl karşılayabileceğimize bakmayı seviyoruz” dedi.

Hamatani, zorluğun basit geometriyle ve aynı zamanda 737 MAX'ın yeni bir cinsinin karmaşık gereklilikleri ile ilgili olduğunu söyledi.

Boeing müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için - ve jet üreticisinin Avrupa arşivi Airbus ile rekabet gücünü korumak için - gövde, MAX 9 gövdesinden 66 inç daha uzun olmalıdır. İki sınıf düzeninde 188 yolcuya ve tek sınıf düzende 230'a kadar ağırlayabiliyordu.
737 MAX 9'un iniş takımı kullanılıyorsa, pilotların eğitildiğinden daha uzun, daha yumuşak bir kalkış yapmaları gerekirdi. Aksi taktirde, kuyruk, yoldaki bir çarpma noktasına çarptığında dibe dökülen bir araba gibi, jet yükselirken pisti kazıyacaktı.

Bu cazip bir çözüm değildi, çünkü 737 MAX'in farklı değişkenlerini sunmanın ardındaki fikir - 7, 8, 9 ve şimdi 10 - pilotların eğitimlerini bir varyanttan diğerine taşıyabilecekleriydi. .

Mühendisler dikkatlerini bir donanım çözümüne kaydırdılar: iniş takımını 9 inç uzatma. Ancak bu plan başka bir konuyu gündeme getirdi. 737 MAX standart tekerlek kuyuları, daha uzun iniş takımlarını barındıracak kadar büyük olmaz.

Bu bir problemdi, çünkü Boeing, 737 MAX'ın varyantları arasındaki tasarım farklarını yüzde 5'in altında tutmak istedi.

Hamatani, "Yüzde 95 ortaklığın tutulması, yakında bize açıklık kazandıran şartlardan biriydi" dedi. “MAX'ın soy ağacını kıran yeni bir uçak yapamayız.”

Mühendislik ekibi, teleskop iniş takımını genişletmek için yaylı bir kol ve artı katlanması gerektiğinde uzantıyı içeri doğru çeken bir "shrink link" mekanizması ekledi. Ve hareketi güçlendirmek için mühendisler, 737 MAX ailesinin diğer üyeleri için zaten tasarımda olan bir geri çekme aktüatöründen faydalandı.

Hamatani, “Aynı bölümü MAX 10'da kullanıyoruz” dedi. “Bu, ailenin içinde kalmanın zorunluluğu ile ekibin bu problemi nasıl yaratıcı bir şekilde çözebildiğinin oldukça güçlü bir kanıtı.”

İniş takımı mekanizmasını onaylamak için yarım ölçekli, 3 boyutlu baskılı modeller kullanılmış ve MAX 10 için firma tasarım konfigürasyonuna dahil edilmiştir.

Hamatani, Boeing'in mühendislik ekipleri artık MAX 10 için detaylı tasarım sürecine girmiştir. “Şu anda, mühendislik tasarım sürümünde yüzde 70 tamamladık” dedi. “İniş takımlarının dahil olduğu uzun kurşun üretimi başladı.”

Boeing tasarımlı iniş takımı, Kuzey Carolina'da bulunan şirketin uzun zamandır devam eden tedarikçilerinden biri olan UTC Aerospace Systems tarafından üretiliyor.

Hamatani, 2020 zaman dilimi içinde ilk 737 MAX 10 teslimatını bekliyor. Ve Boeing'in mühendislerinin geçtiğimiz birkaç yıl boyunca bu dönüm noktası için zemin hazırlığı yapmak için yaptıklarından gurur duyuyor.

Hamatani, “Şimdiye kadar parkın dışına çıkardılar” dedi.

Krizin gölgesinde en yeni MAX fabrikadan çıktıİki MAX krizinin ardından yüzlerce MAX yerde yatarken Boeing, bugün sessiz sedasız MAX 10 modelinin fabrika çıkış törenini düzenledi.