#havacılıkhaberleri

NTV’nin canlı yayınına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, artık ürün aşamasana geçtiklerini belirterek “Bu yıl devletimiz 1 milyar araştırma geliştirme için bütçe verdi. Biz de cebimizden Hürjet gibi projelere 300 milyon dolar harcadık” dedi.

MMU’YA ‘GİZLİ BİNA’

Milli Muharip Uçak (MMU) için 3 bin kişinin çalışacağı tesis inşa ediyoruz. Bu bina gizli, diğer tesislere göre ‘izole’. Şu an 300 mühendis görev yapıyor. Aşama aşama artacak. 2023’te fabrikadan çıkacak. 2028’de de Hava Kuvvetleri’nde envantere girecek. Ayda 2 uçak üreteceğiz” dedi.

HÜRKUŞ TESLİMATI 2020’DE

Kotil, Hürkuş ile ilgili yeni bilgileri de paylaştı: “Hürkuş için Hava Kuvvetleri’ne 2020’de başlayacak. İlk uçaklarda halen Hava Kuvvetleri testleri sürüyor. Silahlı versiyonu yani Hürkuş-C için pazarlama çalışmaları sürüyor. Bolivya 2020 için ihracat olabilir. Sürprizlere de açığız” dedi.

GÖKBEY TESLİMATI 2021’DE BAŞLAYACAK

T625 Gökbey helikopterlerinin sertifikasyonlarının sürdüğünü belirten Kotil, “2021’de teslimatlar başlayacak. Gelecek yıl da TEI’den yerli motor gelecek. Hedef ayda iki helikopter imal etmek. Büyük bir pazar var. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Emniyet’in, Jandarma’nın ve Sağlık Bakanlığı’nın envanterine girmesi hedefleniyor” dedi.

ATAK-2 2023’TE UÇACAK

AKSUNGUR EN BÜYÜK DOĞAN

Aksungur büyük bir doğan demek. 750 kg. yük taşıyabiliyor. Özkaynakla geliştirdik. Ocak ayında ilkini test için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne vereceğiz. ANKA’yı yapmak yıllarımızı aldı. Ama Aksungur 18 ayda çıktı. ATAK için de aynı durum geçerli. Yaptıkça hızlanıyorsunuz. Sonraki hedef, süpersonik olacak Gökdoğan yapabilmek”

FLY Service