Airbus CEO'su Guillaume Faury, havayollarını uçuş programlarını kısmaya zorlayan yeni bir ulusal kilitlenme dalgasına rağmen, bu yıl uçak talebindeki iyileşme konusunda "ihtiyatlı bir iyimser" olduğunu söyledi. 

Cuma günü yaptığı açıklamada, Airbus uçak teslimatlarında 2020'de yüzde 34 düşüşün 566'ya düştüğünü açıkladığında, Faury, grubun yılın ikinci yarısında tek koridorlu uçak üretimini artırmayı umduğunu söyledi. Geçen yıl Airbus üretimi yüzde 40'a yakın azalttı ve 15.000 işten çıkarmayı açıkladı. 

Teslimatlarda beklenenden daha iyi sonuç, Airbus'ın büyük ölçüde popüler A320neo tek koridorlu uçak ailesi sayesinde art arda ikinci yılda dünyanın en büyük uçak üreticisi olarak Boeing'e üstünlüğünü sağlamıştır. Teslim edilen 566 uçaktan 446'sı tek koridorluydu.

Bay Faury, "İlk olarak 2021'de bir artış olacağına ve 2022 ve 2023'te yine bir artış olacağına inanıyoruz" dedi. Bununla birlikte, 2021'in hala "yüksek seviyede istikrarsızlık ve oynaklık" teşkil ettiğini kabul etti.

Financial Times, geçtiğimiz sonbaharda, tedarikçilerden , belirli koşullar yerine getirilirse, üretimi Temmuz ayından itibaren 47 tek koridorlu uçağa çıkarmaya hazır olmalarının istendiğini bildirdi .

 

Ancak, hava yolculuğunun giderek artan kasvetli görünümü göz önüne alındığında, bazı tedarikçiler artık yıl içinde herhangi bir artışın uygulanmasını bekliyor. Bir tedarikçi, pek çok kişi herhangi bir artışın daha mütevazı olmasını beklediğini söyledi. "İşler için için için yanıyor ama şu an için hiçbir şey duyurulmadı," dedi biri.

Bay Faury, grubun bu yıl öncekinden daha fazla uçak teslim edebileceğine söz veremeyeceğini söyledi. Şubat ayında yıllık sonuçlarda bir güncelleme verileceğini söyledi.

Yatırımcılar ve analistler, teslimat hedeflerini, uçak devir teslimlerinde yapılan önemli ödemelerle nakit akışı beklentileri hakkında bir sinyal olarak yakından izler.

Airbus, iptaller hariç 268 sipariş kaydettiğini söyledi. Malezya'nın bütçesine uygun sorunlu uzun mesafeli havayolu AirAsia'nın siparişleri 115 iptal arasında yer aldı ve birikmiş iş miktarı 7.184 uçakta kaldı.

Airbus ticaret müdürü Christian Scherer, yeni siparişlerin yolcu trafiği “bir dereceye kadar normale dönene” kadar bastırılacağını beklediğini söyledi. "Bir süre" bunun pek olası olmadığını da sözlerine ekledi.

Baş rakibi Boeing, yalnızca Covid ile değil, aynı zamanda 737 Max tek koridorunu iki ölümcül kazadan sonra ticari uçuş için yeniden sertifikalandırma çalışmasıyla da mücadele etti . 737 Max'i hizmete geri döndürmek için geçen yılın sonunda düzenleyicilerden yeşil ışık alan ABD'li uçak üreticisinin, 2020 siparişlerini ve teslimatlarını bu ayın sonlarında yayınlaması bekleniyor.