TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Sürü İHA Yarışması düzenlenmektedir.

Yakın geleceğin en önemli teknolojilerinden olan Sürü İnsansız Hava Araçları (Sürü İHA)’na yönelik ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sürü İHA’lar gerek sivil gerekse askeri uygulamaları ile önemini göstermektedir. Örneğin sivil bir senaryo olarak, Sürü İHA’lar ile orman yangınlarına daha etkin müdahale edilebilecek, askeri bir senaryo olarak ise mevcut insanlı hava, kara ve deniz platformlarına karşı alternatif strateji ve taktikler geliştirerek üstünlük kurmak mümkün olabilecektir. Sürü İHA Yarışması’nın temel amacı, yarışma şartnamesinde tanımlı görevleri sürü halinde yapabilen İHA’lar oluşturulmasına yönelik yazılım algoritmaları geliştirilmesi, bu algoritmaların başarımlarının fiziksel ortamda Sürü İHA’lar ile gösterilmesi ve bunun yanı sıra konu ile ilgili gençlerin yönlendirilmesi, deneyim ve bilgilerinin artırmalarının sağlanmasıdır.

Sürü İnsansız Hava Aracı (İHA) Yarışması lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri veya mezunlara yöneliktir. Yarışmacılar bireysel olarak veya takım halinde katılabilirler.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için SÜRÜ İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA) YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır. Yarışmacıların hazırlamaları gereken raporlara ilişkin şablonlar ilerleyen tarihte TEKNOFEST web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

Yarışma Son Başvuru Tarihi 15 MART!

FLY Service