#TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), Eskişehir tesislerinde tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen orta menzilli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’in 240 mm çap ile 1342 Newton (N) itme gücüne ulaştığını ve bunun dünya rekoru olduğunu açıkladı.

#havacılıkhaberi

Türkiye'nin yerli ve milli helikopter ile uçak motorlarını Eskişehir’deki yerleşkesinde üreten TEI, yeni bir dünya rekoru kırıldığını açıkladı. Seri üretim yapılması planlanan orta menzilli gemisavar füze motoru TEI-TJ300 Turbojet’in, yapılan testlerde, 250 mm çap ile 1342 Newton (N) itme gücüne ulaştığı açıklandı. TEI’den yapılan açıklamada, “230-250 mm sınıfındaki diğer rakip motorların en iyisi 250 mm çap ile en fazla 1250 N seviyesinde itki üretirken, TEI-TJ300 Motoru, 240 mm çap ile 1342 N itki seviyesine ulaşarak bu sınıfta bir dünya rekoru kırdı. Gelinen bu aşama, dünyada bu motor çapı içerisinde ulaşılan en yüksek itki seviyesidir.

#havacılıkhaberi

Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli olarak tasarlanan TEI-TJ300 Turbojet motorunun ilk prototip çalıştırma töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Haziran 2020’de gerçekleştirilmişti. Orta menzilli gemi savar füzede kullanılmak üzere tasarlanan TEI-TJ300 Turbojet motorunun geliştirme ve kalifikasyon testlerinin tamamlanmasının ardından seri üretim süreci başlayacak” denildi.