Caydırıcılığın teminatı Türk Hava Kuvvetleri #Anneleri Haklarını hiçbir şekilde ödeyemeyeceğimiz tüm annelerin “Anneler Günü” kutlu olsun.

"Ülke savunmasında ve uluslararası ortamda caydırıcılığın teminatı Türk Hava Kuvvetleri, sahip olduğu modern sistemleri, dinamik yapısı, profesyonel ve yetenekli personeliyle Zeytin Dalı Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı ve Teröristle Mücadele Harekatı'nda gösterdiği üstün başarı ile ülkemizin gururu olmuştur.

Türk Hava Kuvvetleri, dünyanın en eski askeri havacılık teşkilatları arasında yer alıyor. Türk ordusunun ilk resmi havacılık kuruluşu “Havacılık Komisyonu” adıyla 1911’de faaliyete geçerken 1903’te Wright kardeşlerin ilk motorlu uçağı havalandırmayı başarmalarından 8 yıl sonra Türk Hava Kuvvetlerinin temelleri atıldı.

Her cephede savaştı

ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Avusturya ve Rusya da hemen hemen aynı yıllarda askeri havacılık teşkilatlarını kurdu. Havacılık konusunda yapılan çalışmaların ardından Türk Hava Kuvvetleri, 1. Dünya Savaşı döneminde Çanakkale’den Hicaz’a, Kafkasya’dan Filistin’e kadar çok geniş bir alanda ve Türk askerinin çarpıştığı hemen hemen her cephede savaşa katıldı. Hava Kuvvetleri Komutanlığının “göz bebeği” konumunda olan Türk Yıldızları ise 1993’te kuruldu.

Hürkuş tarihe geçti

İlerleyen yıllarda Türkiye’nin ilk savaş ve sivil uçaklarını üretecek Vecihi Hürkuş, Kafkas Cephesi’nde bir Rus uçağını düşürerek, “savaş uçağı düşüren ilk pilot” olarak tarihe geçti.

FLY Service