Honeywell ( NYSE: HON ), hibrid elektrikli uçaklar için bu yıl gösterilmesi planlanan bir güç kaynağı geliştirdiğini duyurdu.

280 pound ağırlığındaki Honeywell 1-Megawatt jeneratör, bir motorlu scooter ile hemen hemen aynı ağırlığa sahiptir, ancak tüm bir mahalle bloğuna güç sağlamak için yeterli enerji sağlar. Bu jeneratör, şirketin 2019'da tanıttığı versiyondan 2,5 kat daha güçlü bir turbojeneratör oluşturmak için şu anda her Airbus A350 XWB'de uçulan Honeywell HGT1700 yardımcı güç ünitesi ile birleştirilecek.

Honeywell'in yeni turbojeneratörü, kimyasal olarak fosil yakıtına benzeyen ancak daha sürdürülebilir alternatiflerin yanı sıra geleneksel jet yakıtı ve dizelden yapılan Honeywell Green Jet Fuel dahil olmak üzere havacılık biyoyakıtıyla çalışabilecek. Honeywell'in turbojeneratörü, yüksek güçlü elektrik motorlarını çalıştırmak veya pilleri şarj etmek için kullanılabilir ve ağır yük kargo uçaklarından hava taksilerine veya banliyö uçaklarına kadar görevleri yerine getirebilir. Bu turbojeneratör sisteminin ilk gösterimi 2021'in üçüncü çeyreğinde gerçekleşecek ve devam eden geliştirme ve yeterlilik takip edecek.

Honeywell Aerospace'de İnsansız Hava Sistemleri ve Kentsel Hava Hareketliliği başkan yardımcısı ve genel müdürü Stephane Fymat, "Kentsel hava mobilite segmenti şekillendiğinde ve insansız hava araçları hizmete girdiğinde elektrik ve hibrit-elektrik enerjisine doğal bir ihtiyaç var" dedi. "Turbojeneratörlerimiz, bu gelişen segmentlere hizmet etmek için güvenli ve hafif bir paket sağlıyor ve çözümlerimizi, geleceğin hava araçlarını geliştiren müşterilerin benzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlıyoruz."

Geleneksel olarak, uçaklar rotorları, pervaneleri veya fanları mekanik olarak döndürmek için yakıt yakan motorlar kullanır. Bununla birlikte, birçok yeni tasarım, dikey kalkış ve yatay uçuş için birçok elektrik motorunun eğilebildiği veya kapatılabildiği, dağıtılmış bir elektrik tahrik mimarisi kullanmaktadır. Bir Honeywell turbojeneratör, bir uçağın herhangi bir yerinde birden fazla elektrik motoru için elektrik gücü sağlayabilir.

Honeywell Aerospace'de Güç Sistemleri İş Geliştirme kıdemli müdürü Taylor Alberstadt, "Yardımcı güç üniteleri ve daha büyük gaz türbini motorlarının üretiminde Honeywell'in rakipsiz mirası, bize gelecekteki araçlar için benzersiz güç sistemleri oluşturma yeteneği sağlıyor," dedi. "Havacılığın geleceğinin birçok yeni tahrik ve güç sistemini içereceğini düşünüyoruz ve Honeywell bunların gelişiminde öncülük etmeye hazır."

Aralık ayında, Honeywell, Faradair'in Bio Electric Hybrid Aircraft'ına (BEHA) güç sağlamak için sistemler ve sürdürülebilir havacılık yakıtı üzerinde çalışacak bir türbojenerasyon ünitesi üzerinde işbirliği yapmak için İngiliz şirketi Faradair Aerospace ile bir mutabakat anlaşması imzaladı. Faradair, 150'si yangınla mücadele konfigürasyonunda olacak olan 300 hibrit-elektrikli BEHA'yı 2030 yılına kadar hizmete sunmayı planlıyor. Honeywell, çeşitli üreticilerin ihtiyaç duyduğu görev profillerine göre güç gereksinimlerinin tanımlanmasına yardımcı olmak için çalışan diğer birkaç potansiyel turbojeneratör müşterisiyle ileri görüşmelerde bulunuyor.

Honeywell, Atlanta'daki 2019 HAI HELI-EXPO'da kentsel hava hareketliliği (UAM) için ilk turbojeneratörünü tanıttı. Honeywell'in HTS900 turboşaft motorunu iki adet 200 kilovatlık jeneratörle birleştirdi. O zamandan beri şirket, elektrikli ve hibrit-elektrikli tahrik sistemlerindeki gelişmelerin de vurguladığı UAM segmentindeki rolünü büyütmeye devam ediyor.

Honeywell, tamamı pilotlu ve otonom dikey kalkış ve iniş UAM ve kargo araçları için özel olarak tasarlanmış, eksiksiz bir aviyonik, tahrik ve operasyonel sistem yelpazesi sunan, gelişmekte olan UAM segmentinde önemli bir oyuncudur. Honeywell ayrıca bu araçların ticarileştirilmesini sağlamak için havacılık entegrasyonu ve sertifika uzmanlığı sunar.

Honeywell, UOP Ecofining süreciyle sürdürülebilir havacılık yakıtı pazarına öncülük etti. Bu işlemle üretilen Honeywell Green Jet Yakıtı, ticari ölçekte petrol bazlı jet yakıtı ile sorunsuz bir şekilde harmanlanır. Honeywell Green Jet Fuel ™, petrol bazlı jet yakıtı ile% 50'ye varan bir karışımda kullanıldığında, uçak teknolojisinde herhangi bir değişiklik gerektirmez ve uçuş için tüm kritik özellikleri karşılar.

FLY Service